BMW до 2020 сака да биде пред Mercedes!

Баварците сакаат да се вратат на престолот што го загубија поради слабата продажба на Serieѕ 1 Од BMW, деновиве објавија дека поставиле пред себе амбициозен...

Peugeot PSA се враќа во САД!

Потсетуваме Peugeot си заминаод SAD во 1991 година, a Citroen уште порано, во  1974-та Жан Филип Импарато (Jean-Philippe Imparato) првиот човек на  Peugeot најави дека...

FCA минатата 2017 година со зголемена продажба во Европа

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) во минатата година на Стариот континет забележа пораст од 5,3% Италијанско – американскиот автомобилски концерн FCA издаде официјално соопштение дека во...

VW Golf 8 во производство од јуни 2019!

Volkswagen Golf на автомобилската сцена е уште  од 1974 година и од тогаш низ седум генерации е продаден во повеќе од 34 милиони примероци...

Jetour X70 – Нов бренд и SUV од Кина дебитира денес!

Уште еден ЅUV од Кина и нов бренд Jetour, основан од нам познатиот кармејкер Chery! Официјалната промоција на Јetour е на 22 јануари (денес) во...

Dieselgate во САД – Не Американците почуваат дизелска офанзива!?

Работите се менуваат за 180 степени- традиционалните пазари за дизел автомобили, Германија, Франција чекор по чекор ги елиминираат дизелте од нивниот возен парк, но...

Кармејкерите вложуваат 90 милијарди долари во електрификација на понудата!

Вкупнитe инвестиции во eлектрификацијата на моделите  на најголемите производители ќе изнесуваат 90 милијарди долари! Агенцијата Reuters ја пласира оваа информација, наведувајќи дека бројот на продадените...

Автомобилите најголем еко проблем во САД!

Втора година едно по друго секторот за сообраќај е прогласен за најголем извор на емисија на јаглерод дво- оксид во САД Според податоците со кои...

Работниците на Opel штрајкуваат!

Штрајковите на предупредување во фабриките на производителот на автомобили Opel им испратија јасна порака на новите сопственици, компанијата PSA, од Франција, кажал Јерг Хофман,...

Швеѓаните прв кармејкер во светот со еколошки неутрален погон!

Производителот на автомобили од Шведска,  Volvo постигна еколошка неутралност во еден од нејзините производни центри Од почекотот на тековната 2018 година фабриката за мотори во...