50 години Opel GT: “Само летањето е подобро…”

Спортскиот автомобил од соништата Opel GTпрвпат се појави 1968 година постигнувајќи големо успехот во Европа, надминувајќи ги сите очекувања на моделот овековечен во само...

Fiat Tipo- 30 години на функционалност едноставност и особеност!

Во дух на млад 30 годишник каков е Fiat Tipo  е да бара нови предизвици поттикнат со сопствениот успех во C сегментот каде Fiat...

Се продава последната Alfa Romeo G1!

Alfa во моментов се справува со „лошиот глас“ што се прилепи за брендот на почетокот на милениумот, но некогаш марката беше симбол за врвни,...

Вгодина девет децении од првата победа на Alfa Romeo!

Марката спортски автомобили од Италија Alfa Romeo планира настап во грандиозен стил на легендарната трка Mille Miglia во следната 2018 година Бројни се и неповторливи...

Повторно раѓање на Aston Martin DB4!

Aston Martin го претстави првиот прототип на ревитализираниот класичен спортски модел DB4 GT, кој природно го доби додатокот Continuation Британската икона ќе биде повторно родена...
video

Zaporozec социјалистичка – СССР легенда

На 12 јуни во 1959 година е произведен првиот прототип на Запоро́жець (запорожец), основниот автомобил на пазарот во тогашниот СССР Прототипот ZAZ-965 e направен по...

100 години Ford TT – претходник на денешните комбе и пикап возила

Поминаа точно 100 години откако автомобилската компанија Ford го лансираше познатиот модел ТТ, претходник на денешните комбе и пикап возила "Неверојатно е тоа што денешните...

Fiat 500 дел од постојана поставка во Музејот на Уметноста во Њујорк

Fiat 500 стана дело на современата уметност и се приклучи на постојаната колекција „MoMA“ во Њујорк, како исклучителен придонес кон уметничките и културните вредности...

Возел четири пати побрзо од дозволеното и влегол во Историја

Во 1896 та година, во областа Кент, во Југоисточна Англија, Волтер Арнолд, уживал во возење на својата Arnold Benz motor carriage како што се...