Saturday, July 21, 2018

Dakar 2018 заврши со триумф на Сајнц, Николаев, Валкнер…!

Завршија маките и тортурата низ која, во изминатите две недели, минаа најхрабрите возачи на планетата, за некој од нив со големи почести, а за...

Dakar Rally 2018 Русинот ја реши мртвата трка на „џиновите“ во своја корист!

Претпоследната – 13 етапа на годинешниот Dakar беше несреќна во согласност со бројот за домашниот возач на камион Федерик Вијагра, со Iveco, кого многумина...

Dakar 2018 – 12 етапа oткажана за мотоцикли и квадови драма кај камионите!

Денешната 12та  етапа на 40то издание на Dakar Rally, e откажана за мотоциклистите и возачите на квадови Организаторите заклучиле дека тоа би било премногу опасно...

На Dakar 2018 Тoyota ја освои 11-та етапа!

Овој пат немаше никакви изненадувања, водечките си ја задржаа предноста пред главните конкуренти Бернхард тен Бринкен (Bernhard ten Brinke) во Toyotа Hilux, победи на 11-та...

За Петерхансел 10-та етапа на Dakar 2018 а на Сајнц му се заканува тужба!

Стефан Петерхансел победи на 10 етапа на Dakar 2018 и го помина Ал –Атијах па сега е на втората позиција во генералниот пласман, а...

Dakar Rally 2018 Петерхансел ја освои 8-та етапа!

Актуелниот шампион на  Dakara Стефан Петерхансел кончно стаса до етапна победа во годиншното Рели, а кај мотоциклистите „свири иста музика“ – продолжува неизвесната борба Стефан...

Уште една драма на Dakar 2018-Петерхансел има дефект а Сајнц води!

Во седмата етапа на најтешкото авто-мото натпреварување во светот релито Дакар, водечкиот во генералниот пласман, поради дефект на неговиот автомобил, седи заглавен повеќе од...

Dakar 2018- Mаратонската шеста етапа за Саинц и Peugeot во високите Анди!

Карлос Сајнц господареше на сцената во шестиот ден на Dakar Rally 2018 и со својот Peugeot е победник на шестата маратонска етапа Карлос Сајнц (Carlos...

И Леб се прости од Dakar 2018!

Легендата на WRC натпреварувањата и носителот на девет титули во Светскиот Рели Шампинат Себастијан Леб се прости од Dakar, а Петерхансел повторно е лидер...

Леб победи на четвртиот ден на Dakar Rally!

Девет кратниот шампион на светот во Рели Себастијан Леб  мораше да чека да помине и четвртиот ден на годинешното издание на најтешкото рели во...