120 години производство на Opel-мбилност за милиони, најдобар пример Corsa

Ексклузивна понуда за годишнината: специјален модел на Opel Corsa “120 години” по најповолни цени и потврда за долгата традиција: Laubfrosch, P4, Kadett, Corsa и други што во милионски тираж ја поткрепиле мобилноста со демократизацијата на технологијата наменета за секого како карактеристика за Opel

Opel слави 120 години автомобилско производство – и со тоа полни 120 години со иновации за сите.

Германскиот бренд има традиција за пионерски достигнувања на високо-технолошкиот напредок и до нивно брзо доведување до сериско производство. Ова ја прави мобилноста достапна за многумина, а автомобилите побезбедни, почисти, поудобни и практични.

Рекламната кампања за 120 години, Opel. Роден во Германија. Направен за секого” се базира на оваа филозофија.

Истото важело и за првиот Opel – “System Lutzmann” од 1899 година – како и сите други модели што следеле, од “Doktorwagen” до “Laubfrosch”, P4 и Kadett. Денес филозофијата одговара на Opel Corsa повеќе од кој било друг модел.

Во зависност од верзијата на моделот, Corsa е погодна за поединци и двојки, како и за цели семејства. Значи, не изненадува фактот што повеќе од 13,5 милиони единици се произведени од 1982 година. “Corsa останува еден од нашите најважни модели ширум Европа”, вели Ксавиер Дучемин, генерален директор на продажба, постпродажба и маркетинг. Затоа, бестселер игра водечка улога во оваа годишнина. “Opel ја демократизира мобилноста веќе 120 години”, додаде Дучемин. “Во нашите автомобили вградуваме пионерска технологија и карактеристики достапни за сите. Ова е она за што се залагаме, а најдобриот пример за ова е Corsa! Нашиот јубилејски модел е вистински автомобил за секого – со голема опрема и по најповолни цени.

Стандардната опрема на специјалниот модел Corsa ја поставена над верзијата “Edition” и вклучува системи за помош како што е задeн Park Pilot и Cruise Control. Удобноста се зголемува со карактеристики како грејачи на седиштата, грејач на управувач и велур теписи. Покрај атрактивните цени, моделите “120 години” исто така се одликуваат со тркала од лесна легура и стилски детали од хром, како и “OPEL” и логото “120 години” на страниците на вратите. Цените за Opel Corsa “120 години” во Германија започнуваат од 15.440 евра со вклучен ДДВ (Corsa 1.2 со 51 kW / 70 hp и петстепен мануелен менувач: потрошувачка на гориво: урбана 7,4-7,3 л / 100 км, екстра-урбана 5,0 -4,9 л / 100 км, комбинирано 5.9-5.8 л / 100 км, 134-132 г / км CO2) – со дополнителна опрема пакети предност може да достигне и до дополнителни 2.540 евра.

Од 1899, соодветна за секојдневна употреба а не технологијата цел сама по себе

Opel Corsa во целина и Corsa “120 години” особено покажуваат дека тоа е основна карактеристика на  брендот за секогаш да им понуди на клиентите повеќе отколку што очекуваат во соодветната класа на возила. Основата за ова беше поставена на крајот на 19-тиот век од страна на патентниот мотор Opel Opel “System Lutzmann”. Неговиот кус ценовник веќе вклучуваше два иновативни додатоци: првиот беше пневматската гума, која беше измислена од Роберт Вилијам Томсон во 1845 година, но сè уште не беше пронајдена широка употреба во производството на автомобили. Второто беше опционално детско седиште кое може да се отстранува за малото двосистемски моторизирано превозносредство, чиј едноцилиндерски 4-литарски мотор испорачаше брзина од 30 км / ч. Само овој пример јасно го илустрира она што “Opel” го има од самиот почеток: апсолутно погодно за секојдневна употреба наместо технологијата сама по себе.

 

Прв “мал автомобил” во автомобилската историја

Во 1909 година, Opel 4/8 КС беше пионер во воведувањето на достапна мобилност. Беше модерен со солидна технологија, лесна за ракување и маневрирање, овозможувајќи им на амбициозните сопственици на автомобили да се возат самите, наместо да се потпираат на возач – со што значително намалувајќи ги вкупните трошоци за сопственост. И квалитетот на материјалите и изработката создаде доверба. Првиот официјално назначен “мал автомобил” во автомобилската историја се сметаше за целосно погоден за секојдневна употреба. Возилото идеално за “лекари, ветеринари и правници” според рекламите беше достапно по цени од 4.000 до 5.000 марки, додека моделите од други производители чинеа околу 20.000 марки. Така транспортните средства за високата класа станаа средство за средната класа – благодарение на “Докторскиот автомобил”.

Во 1924 година, компанијата со седиште во Риселсхајм отиде уште подалеку за да се грижи за “просечниот потрошувач” – исто така благодарение на иновацијата во автомобилите. На крајот на краиштата, од самиот почеток, Opel беше посветен на производство на автомобили колку што е можно поефикасно и со што ги направи достапни за широка база на клиенти. Како резултат на тоа, 4/12 КС го најави почетокот на сериско производството во Германија. И бидејќи автомобилот со брзина од 60 км / ч беше достапен само “во мирна зелена боја што е погодна за окото” за да го задржи времето и напорите потребни за минимизирање на производството, секој го нарече “Tree Frog“. Наскоро, 25 “автомобили за секого” со две седишта ја напуштаа секојдневно производната линија. Во наредните години на технологијата Tree Frog беше изградено целото семејство на возилото. Производство се одвиваше мазно, толку е поголема предноста на трошоците што Opel ги пренесе на своите клиенти. Неверојатно, но точно: куповната цена на серијата модели од 4 КС, од кои 119.484 единици беа произведени, беше речиси 40 отсто пониска во 1931 година, отколку на почетокот на моделот Tree Frog.

Народен автомобил со врвна технологија за возење во скромна цена

Во 1935 година времето беше зрело за народниот автомобил – од Opel, размислуваa за тебе. P4 моделот презентиран во ноември наскоро почна да излегува од производната линија. Четири седишта со четирицилиндричен четиритактен мотор – според брошурата P4 “како најскапите автомобили во светот” – чинеше само 1.450 марки во стандардната верзија. “Како е ова возможно? Да се понуди толку многу вредност, вистински целосен автомобил кој дури и ги надминува очекувањата за толку малку пари? “Одговорот беше јасен: благодарение на најсовременото масовно производство. Ова, исто така, почна да се важи и кратко потоа со Kadett 1, кој исто така го презеде дизајнот на Opel Olimpia. Ова го направи еден од првите германски автомобили кои имаа само-потпирачко цело-челично тело, кое беше поудобно, побезбедно и потрајно од конвенционалните рамки.

Наследникот на вистинскиот автомобил бил Kadett А од 1962 година. Ниските трошоци за одржување биле експресно дел од рецептот за успех на новиот модел со две врати. Линиите беа совршени и модерни. Во исто време, внатрешниот простор не беше типичен за мал автомобил. Рекламирањето ветуваше “добро формирани седишта, многу простор за нозете. Багажникот беше вистински багажен простор и – капачето на резервоарот за гориво беше однадвор! “Никогаш нема мирис на бензин во багажникот”. Со својот модерен, предно поставен мотор со водено ладењ, Kadett понуди уште една предност во дизајнот над Бубата. “Opel Kadett, накратко: О.К.” – Opel  изработил речиси 650.000 единици само до 1965 година.

Многу простор на мала платформа

Во 1982 година Opel повторно постигна голем успех со мал автомобил: Corsa А се приклучи на палетата и поставена е под Kadett, која сега станува компактен модел. Дизајниран од главниот дизајнер Ерхард Шнел, кој исто така го напиша легендарниот Opel GT, моделот на Corsa со должина од 3,62 метри била забележлива со истакнати лакови над тркала и коефициент на отпор на воздухор од 0,36. Понудена првично како хечбек со две врати и седан и пет врати од 1985 година, Corsa повторно покажа колку мајсторски Opel може да генерира простор на мала платформа. Моделот со 100 КС GSi, исто така, комбиниран скромност со забава. Првично замислен како основен модел за оние кои имаат „тесен“ буџет, Corsa A стана бестселер до 1993 година, со вкупно 3,1 милиони продадени единици.

Corsa надминува 14 милиони единици и оди кон електромобилност

Денес Opel останува во средината на општеството. Преку опсегот на понудатат брендот нуди карактеристики кои почесто се наоѓаат во поскапите автомобили. Сега во својата петта генерација Corsa е типична за оваа демократизација на мобилноста. Малата ѕвезда на “Opel” се наоѓа на 14 милиони регистрирани возила во Европа, исто така благодарение на специјалниот модел “120 години”, кој веќе е стандарден со бројни најсовремени технологии, како и дизајн и удобност со атрактивни цени.

Следната генерација на овој практичен, стилски и динамичен модел ќе биде лансиран за неколку месеци, исто така, со електрична варијанта со чиста батерија. Corsa од 2019 година ќе ја продолжи 120-годишната историја на Opel на автомобилски инженеринг и мобилност за милиони со значајно и неограничено ново поглавје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претстави модерниот Baja Boot на Scuderia Cameron Glickenhaus

Претставен Bugatti Centodieci- во спомен на легендарниот EB110

Alfa Romeo 4C Competizione limited edition за повторно вљубување!

Fiat развива SUV што ќе се произведува во Крагуевац!

BMW M8 MotoGP Safety Car

Концернот „Калашњиков“ со нов автомобил за carshearing!

Произведен 10 милионити Mini

Bentley со Mulliner го реинкарнира уникатниот Corniche !

Pininfarina  планира електрична лимузина и СУВ