2021 Kia Sorento интуитивност за оубаво чувство во возењето!

Благодарение на неодамна објавените „шпионски“ фотографии, внатршноста на новиот за 2021 година Kia Sorento модел повеќе не е тајна …

Од компанијата продолжуваат ефикасно да  ја одржуваат тензијата пред промоцијата на новата генерација на атрактивниот корејски SUV.

Надворешниот изглед плени со новиот дизајнерски јази на Kia со маркантна предница каде вешто е интегриран капакот на моторот во „муцката“ популарно нречена „нос на тигар (tiger nose), a тука се и остро засечените задни странични стакла, на што се надоврзува дополнително развлечената основа со поголемо растојание помѓу оските .

Од назад пак се истаккнуваат спојлерот на покривот, четириаголните светла и контрастно потенцираните детали на одбојникот со лажен завршеток на идувот ….

Од Компанијата ни ги открија и дизајнерските декати што се однесуваат на внатрешноста, објавувајќи неолку официјални дизајнерски скици (цртежи).

Од нив може да се согледа дека контролната плоча добива за нијанса поробусен изглед пред се благодарение на правоаголната форма и на прецизните контури.

Од Kia наведуваат дека дизајнерскиот концепт ги следи идеите на хармонија и на баланс помеѓу естетиката и функционалноста.

Порај спојот на напредната технологија и на високата фунционалност, новата генерација на моделот Kia Sorento на своите сопственици (возачи) ќе им понуди пред се „интуитивно искуство во возењето“, додека пак за единственото чувство на контролата е заслужен пред се спојот на најсовремените технологии на денешницата, што во Kia веднаш ги применуваат.

Луксузните елементи се иманентни во кабината од информативно забавниот ссистем што добил екран голем 10,12 инча. А мернит инструменти имаат стандардни 12,3 инча, додека климатизацијата се регулира од засебна контрола. Амбиенталното осветлување е уште еден актуелен тренд, a може да се констатира и кожа во две бои како дел од ексклузивниот пакет на опрема

Oдпогонските единици основа ќе биде 1,6-литарската турбо бензинец со четири цилиндри, како и 2,2-литарскиот турбо дизел мотор.

Според првичните информации, бензинската верзија ќе поседува шест степен автоматски или рачен менувач, додека, дизел варијантата ќе поседува осум степена автоматска трансмисија со двојна спојка.

Погонот ќе биде на предните тркала во 95 % возачки ситуации, а како опција се нуди и можност за вклучување на задниот пар тркала во останатите оолу пет проценти од ситуациите при реално возење.

За крај, треба да се додаде дека во понудата ќе се најде и хибридна верзија истата од Optimа со  2.0 турбо бенински агргат како основа.

Најсилната верзија на Sorento ќе располага со 300 КС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyperion XP-1 Супер автомобил од другата страна на Големата бара

Audi официјално ги покажа новите S3 и како лимузина и како Hatchback

Најава: Ram 1500 TRX дебитира на 17 август

Конечно BMW M3 Touring!

Kia го покажа новиот дизајн за Stinger

Повторно „уловен” новиот VW Golf R

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition-Полноќно црна!

Време e за електрична енергија: Новиот Opel Vivaro-e во продажба во Германија со цена од 26.650 евра со еколошки бонус

Lyriq -првиот електричен модел на Cadillac го напаѓа Tesla на домашна почва!