2024 Range Rover

Range Rover претрпе некои надградби за моделската 2024 година, вклучувајќи го и лансирањето на нови хибридни погонски единици…

Дополнително, клиентите заинтересирани да направат Range Rover Autobiography или SV модел уште поспецијален, сега можат да го сторат тоа преку услугата SV Bespoke.

Пред сè, Range Rover е опремен со 4,4-литарски twin-турбо V8 мотор со благ (mild) хибриден систем, па развива 606 КС и 750 Nm вртежен момент. Овој погон се нуди исклучиво за новиот Range Rover SV.

Исто така, верзиите Range Rover P440e и P510e се заменети со новите варијанти P460e и P550e.

Овие модели имаат 453 КС и 542 КС, соодветно, а им помага и зајакнат електричен мотор.

Моделите P460e и P550e можат да патуваат до 120 km во електричен режим, додека на верзијата P550e сега му требаат само 4,8 секунди за да достигне 96 km/h.

И двата користат бензински мотор од 3,0 литри и 38,2 kWh батерија.

Range Rover 2024 доаѓа и со најновата генерација на Pivi Pro инфозабавниот систем со 13,1-инчен екран на допир кој го вклучува гласовниот AI помошник Amazon Alexa.

Land Rover, исто така, воведе нов Country Road Assist систем кој работи како адаптивен систем за контрола на патувањето, но за помали, селски патишта. Вграден е и нов Dynamic Response Pro систем за намалување на превртувањето на каросеријата при свиоци.

Ново лансираната услуга SV Bespoke е врв на персонализацијата за моделите Range Rover Autobiography и SV и им овозможува на сопствениците пристап до низа материјали и внатрешни и надворешни завршетоци да изберат.

Меѓу другото, надворешните ознаки на Range Rover можат да бидат направени дури и од 24-каратно злато.

На клиентите кои ќе изберат да нарачаат возило преку услугата SV Bespoke, им е даден пристап до процес на креирање во седум чекори кој ги зема предвид боите, темите, ексклузивни опции за SV, материјали, фурнири и завршни облоги, прилагодување и персонализација. Услугата е толку сеопфатна што во кабината се достапни 391 боја на материјали.

„Range Rover е синоним за ексклузивност и луксуз“, рече извршната директорка на Range Rover Џералдин Ингам во соопштението.

„Сега, со новата услуга за пуштање во употреба SV Bespoke, ги покануваме нашите најпребирливи клиенти да станат креатори на своето навистина уникатно возило – избирајќи ги завршните работи што ги сакаат и водени од нашиот дизајнерски тим.

Комбинирајќи подобрена персонализација со неспоредлива префинетост и неспоредливи способности, Range Rover продолжува да го испорачува врвниот модерен луксуз“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот GWM Wey 03 го напаѓа VW Tiguan, Hyundai Santa Fe, Toyota RAV4…

Претставен серискиот Тесла Cybertruck

Запознајте го најкомплетниот досега Duster

Дигитална, полуксузна, поефикасна: новата Panamera

Нов Hyundai Santa Fe

Нов Chevrolet Traverse

Новиот Peugeot e-3008

Lancia Y доживеа уште едно подобрување

Peugeot e-3008 премиерно на 12 септември