Abarth 695 Tributo 131 Rally

Четириесет години од последната официјална трка на Abarth 131 Rally, брендот го почестува со лансирањето на специјалната серија Abarth 695 Tributo 131 Rally, достапна ширум светот во само 695 примероци…

Abarth 695 Tributo 131 Rally е придвижуван од 1,4 Т-jet мотор со 180 КС и 250 Nm вртежен момент, максималната брзина е 225 km/h, а забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 6,7 секунди.

Автомобилот е достапен во двобојна комбинација (една од достапните верзии е Blue Rally / Scorpio Black), а покрај тоа има и 17-инчни црни алуминиумски тркала, заден спојлер на покривот, спортски издувен систем со четири издувни цевки, Brembo сопирачки со 305 дискови mm и од 240 mm,…

Во  внатрешноста е вооќлива  кожа и алкантара  …

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Наскоро сериски  BMW XM

Ѕирнете во „тајниот склад“ за автомобили на Volkswagen затворен за јавност

Nissan најави возење од Северен до Јужен пол со електричен автомобил

Блиндиран Cadillac Escalade   

Hertz, во „rent-a-car“ понудата го имал и Shelby GT350

Се погласни се шпекулациите за голем седан на Alfa Romeo

LaFerrari Aperta продааден за 5,3 милиони долари

Aston Martin DBX707

Mercedes го продаде најскапиот автомобил на светот за 135 милиони евра