Abarth на прекрасен начин ја одбележа 70-годишнината од основањето

Популарниот италијанскиот спортски автомобилски бренд на својот 70-ти роденден лансира јубилејната 70-th Anniversary, специјална серија модели

На неодамна завршениот 87 рели Монте Карло, популарната спортска автомобилска марка Abarth ja искористи можноста на прекрасен начин да го прослави својот 70- ти роденден..

Имено, таа на јавноста и ја покажа специјалната и атрактивната 70th Anniversary серија на своите модели.

Токму така, 70th Anniversary серијата е направена по повод 70-годишнината на брендот Abartha, што потсетуваме е основа во март 1949 година.

Во јубилејната серија се опфатени моделите: 595, 124 Spider и 124 GT, што за оваа пригода се надградени со специјално дизајнирани беџеви на популарната „ скорпија“.

Инаку, Abarth, во текот на минатата 2018-та година на пазарите ширум Стариот континент продал 23.500 автомобили.

Тоа, претставува зголемување на продажбата во однос на претходната 2017 година од 36.5 %.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Hyundai iMax N Drift Bus со повеќе од 400 КЅ!

Krugger FD- уникатен ретро автомобил со модерн стил и 760 КС

Супер автопат ќе ги поврзува Лондон и Њујорк, преку Москва

Обединетите Арапски Емирати со хипер автомобил Dragon

Alfa Romeo спонзор и на 1000 Miglia 2020

Паѓа последниот бастион на возачите: Autobahn со лимит 130 km/h!?

Првиот Lamborghini на струја Grand Tourer пристигнува 2025!?

Златан Ибрахимович за 38 роденден се почести со Ferrari Monza SP2

Спектакл: Денови на Abarth 2019 – 70-годишнина на црвената скорпија