Acura Precision EV Concept

Како што беше најавеноа, Acura премиерно го претстави концептот Precision EV a,  пошироката јавност го видe за време на настанот Monterey Car Week во Америка.

Со оваа студија, Acura го открива и својот нов дизајнерски јазик за својот голем чекор во насока на електрификација.

Поточно, оваа студија за SUV ги најавува и стилските карактеристики што можеме да ги очекуваме од првото електрично возило на компанијата објавено за 2024 година.

Меѓу другото, концептот Precision EV се одликува со преден дел „Diamond Pentagon“, сино осветлена маска, Double Apex Blue мат боја, комплет тркала од 23 инчи, задни LED светла, како и модерен ентериер, футуристички управувач тркало и режим на автономно возење наречен „Духовен салон“ (Spiritual Lounge) го вовлекува воланот во контролната табла, го менува црвеното во студено сино осветлување и прикажува смирувачка графика на екраните на информативната забава и контролната табла…

Според претходните вести, серискиот модел треба да се заснова на платформата Ultium на GM и да биде пуштен во продажба во 2024 година.

Исто така, уште во декември 2021 година, Honda поднесе барање во САД да го заштити името ADX, кое може да се користи за Acura EV.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Audi предлага ограничувањето на AutoBahn да изнесува 200км/ч

Cadillac Escalade Limo 220.000 долари

Caterham подготвува електричен „спортист“

Dacia MD87 EVO I

Дали и кога Suzuki ќе го претстави Jimny со пет врати

Килиан Мбапе ги обожава моделите на Volkswagen

Американците се уште преферираат возила со бензински мотори пред EV

Собрал 57 казни за пребрзо возење за 54 дена!

Nissan GT-R за 2023 со две изданија