Akira concept на мотоцкил што просто ве остава без здив!

Ако некогаш сте ја гледале јапонската аниме Акира (Аkira), тогаш сигурно ќе се сетите на мотоциклот што го вози главниот лик на ова сценско остварувањ, Кенеди…

Се чини дека и на многумина оставил силен впечаток, вклучувајќи го и кинескиот дизајнер Џејмс Чиу, кого му послужи како инспирација за концептот што го гледате овде.

Самиот концепт е интересен и вклучува мотор со внатрешно согорување, кој го управува задното тркало, додека предниот се напојува со два електрични мотори.

Креацијата има препознатливи „ вибрации” на Ducati XDiavel моторциклот … можеби заради „trelis” рамката, или заради Termignoni издувниот систем, што се дефинитивно присутни тука.

Што и да е, дизајнот на Чиу привлекува внимание, но видеото е тој што ве остава без здив.

Се надеваме дека ќе уживате!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Harley-Davidson custom од Грција – половинаа мотоцикл, половина мит

Piaggio MP3 скутерот добива активен аеродинамичен систем?

Honda ADV 150 пристига во Европа

Нови рендери на Bimota КВ4

Aprilia подготвува новTerra 250

Протекоа фотографии на новиот Benelli BN600i

Kawasaki EV Endeavor – електричен мотоцикл со мануелен пренос

Прв custom BMW R nineT со „Руска душа“

Освежување и неколку новини за Lexus LC 500