Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави болидот C43 за претстојната F1 сезона

За новото руво ( аутфит) на болидот е задолжен дизајнерскиот центар Alfa Romeo Centro Stile…

Хинвил, 02.07.2023 – Елегантен, жесток и апсолутно прекрасен. Alfa Romeo F1 Team Stake го претстави својот болид од 2023 година, C43, на настан одржан во Цирих и во седиштето на тимот во Хинвил, Швајцарија, а светот на Формула 1 веќе доби претендент за титулата најубав болид на патеката.

Болидот С43, во впечатлива црвено-црна боја, ќе го возат Валтери Ботас (Valtteri Bottas ) и Џо Гвангжу ( Zhou Guanyu ) на Светскиот шампионат во 2023 година со цел продолжување на патеката на континуирано подобрување на тимот.

Во импресивното видео, C43 произлезе од суровини и атомизирани делови, а конечниот резултат симболизира како тимот претставува заедница на поединци кои се држат заедно, секој од нив игра важна улога во обезбедувањето на успехот на Формула 1 тимот на Alfa Romeo.

 

Дизајнерскиот центар Alfa Romeo Centro Stile е одговорен за шемата на бои, извонредноста на италијанскиот бренд и манифестот на работи направени во Италија.

Дизајниран од техничкиот тим предводен од Јан Моншо (Jan Monchaux) и поддржан од нова единица на Ferrari, C43 е еволуција на C42: поради промените во прописите направени од FIA, C43 има неколку новитети и целосно нови делови, а сеопфатниот развојен пат продолжува ветува метеорски пораст во 2023 година.

Овој болид сега е подготвен да излезе на патеката за тестирање, што е закажано за оваа недела во Барселона и за зимско тестирање во Бахреин на крајот на месецот.

Алесандро Алуни Брави (Alessandro Alunni Bravi), извршен директор на Sauber Group и претставник на тимот: „Вдишувањето живот во автомобилот е долг процес кој ги вклучува сите оддели на тркачкиот тим, така што денешната презентација е момент на голема гордост. Решивме да го направиме тоа пред љубителите на нашата марка, блиску до нашиот дом, бидејќи лансирањето на нов автомобил не е само момент за да се наведат целите за претстојната сезона: тоа е и време да се вратиме на луѓе кои не поддржаа, без разлика дали на трибините, пред ТВ или во фабриката, и ја изразуваме нашата благодарност за нивната страст и нивната верба во нашиот проект. Нашиот нов болид е резултат на повеќемесечна работа, но денес е само почеток на патувањето: треба да продолжиме да работиме напорно, скромно и посветено, за да постигнеме успех на патеката. Сите во тимот се посветени на оваа цел и убеден сум дека ќе ги собереме плодовите од нашата работа“.

Кристијано Фиорио (Cristiano Fiorio), тим менаџер на Alfa Romeo F1:

Лансирањето автомобил е секогаш возбудлив момент. Претставува пресвртница: по неколкумесечни огромни напори од страна на тимот во голема тајност, рефлекторите одеднаш се вклучуваат и ние сме подготвени да ги загрееме моторите. Со овој болид ќе се бориме – заедно со нашите возачи – до последниот свиок од последното Гран При за постигнување амбициозни цели.

Посебна благодарност до дизајнерскиот центар Alfa Romeo Centro Stile, кој го облече автомобилот во нова облека со препознатлива изработка, поради што беше вклучен меѓу најубавите автомобили на патеката. На страните уште појасно се истакнуваат Quadrifoglio и логото на Alfa Romeo, симболи на благородниот италијански спортски дух од 1910 година.

Јан Моншо, технички директор на Alfa Romeo F1 Team Stake: „Многу сум горд на она што го постигнавме во последните месеци, бидејќи создавањето на нов болид секогаш бара огромен тимски напор. Овој автомобил е еволуција од минатата година, одразувајќи ги новите регулативи и воведувајќи големи промени во областите каде што откривме дека се потребни подобрувања. Се надевам дека овој пат сè ќе оди побрзо отколку со успешниот болид што го имавме минатата година, тоа е најважното, а исто така и посигурно: вложивме многу напор во оваа насока. Сега е време да стигнеме до патеката и да видиме што има да покаже овој болид. Среќен сум што се враќам на тркање и сигурен сум дека наскоро ќе имаме уште многу да понудиме“.

Валтери Ботас, возач на Alfa Romeo F1 Team Stake: „C43 конечно пристигна и едвај чекам да го доведам на вистинскиот пат. Навистина ми се допаѓа нашата нова шема на бои, мислам дека е неверојатна и добра еволуција од минатата година. Беше интересна прва сезона со тимот, постигнавме прилично солиден напредок заедно, а сега има само една насока да се следи: нагоре, повисоко и подобро. Очигледно е дека има уште работа и работи за подобрување, но убеден сум дека имаме амбиција оваа година да се стремиме кон уште подобри резултати. Едвај чекам да се вратам на трките, целосно сум наполнет и нетрпелив сум да ја започнам новата сезона“.

Џоу Гуанју, возач на Alfa Romeo F1 Team Stake: „Среќен сум што конечно го видов C43 претставен по целата напорна работа зад сцената во изминатите месеци; Мислам дека имаме прекрасен нов дизајн за 2023 година и со нетрпение очекувам да го возам овој автомобил во Барселона во наредните денови, пред да ја започнеме сезоната со зимски тестирања во Бахреин. Минатата година, тимот ме натера да се чувствувам како дома уште од самиот почеток, ме пречека и ми даде време да учам и да растам. Очекувањата за оваа година се дефинитивно поголеми и искуството од мојата дебитантска сезона ќе го носам во 2023 година. Возбуден сум поради тоа што доаѓа и јас сум целосно подготвен за напад“.

Тео Пуршер (Théo Pourchaire), резервен возач на Alfa Romeo F1 Team Stake: „Пред сè, благодарен и почестен сум што учествувам во моето прво претставување на болидот во Формула 1 како тимски резервен возач. Прекрасно е да се гледа напорната работа и едвај чекам да започнам! Видов многу труд кој вложи во реализацијата на овој автомобил и среќен сум што сите се вратија во фабриката, мислам дека направија неверојатна работа. Секако, има големи очекувања и со нетрпение очекувам да го видам C43 на патеката за само неколку дена. Се чувствувам дел од големо семејство и голем тим и решен сум да дадам се од себе и да ги поместувам границите за да постигнам најдобри можни резултати“.

ПР соопштение

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор

Cadillac V-LMDh

Ferrari SF-23 нелегален!?

McLaren претстави „специјален автомобил“ – MCL60

Formula 1- претставен Ferrari SF-23