Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde by ErreErre Fuoriserie, спортска икона со 510 KS

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde (QV)  во познатата модификација на италијанската тјунинг куќа ErreErre Fuoriserie е основниот модел (кој треба да го купите) и дополнително плати 196.206 или 245.000 евра плус давачките….

Дури и оние што не се „Алфисти“ (вљубеници во марката Alfa Romeo и нејзините автомобили)  треба веднаш да ја препознаат оваа „диво“ рестилизирана Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Verde како потсетува на иконата оригинална Alfa Romeo Giulia од 1960-тите.

ErreErre Fuoriserie стои зад исклучително сложениот комплет за тјунинг, кој е направен од јаглерод. Не помалку раскошно: цената! Сакале или не, окото неизбежно е залепено за оваа изведба Alfa Romeo Giulia QV од ErreErre Fuoriserie: каде што серискиот модел мами со облини и облини, секој раб, секој набор и секој дополнителен дел од италијанскиот комплет за тјунинг за перформанси што потсетува на основниот модел, Alfa Romeo Giulia, икона од 60-тите.

ErreErre Fuoriserie се трудеше да го развие и усоврши комплетот од јаглерод во 5000 работни часа, за најпознатиот историски Alfa Romeo.

Геометријата и потпорната структура на моделот Alfa Romeo Giulia QV треба да останат недопрени, бидејќи безбедноста при судир, системите за помош и сите други гласови зависат од тоа.

Гледано на овој начин, масивната дизајнерска интервенција на Италијанецот е уметничко дело само по себе, кое ErreErre Fuoriserie исто така кралски го наплаќа.

Значи, ако сакате да ставите Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio од ErreErre Fuoriserie во вашата гаража, треба да бидете подготвени да платите 196.206 € плус давачките за истата, ако нарачката е во првите десет, а потоа дури цената се зголемува на 245.000 европски банкноти без таксите и давачките. Основното возило не е вклучено во цената и нема подесување на моторот. Така, останува со добро познатиот 2,9-литарски битурбо бензински мотор со шест цилиндри поставени во форма на латинската буква V6, со моќност од 510 КС (375 kW) и 600 Nm максимален вртежен момент, кој ја катапултира моќната Giulia да забрза од 0 до 100 км/ч за 3,9 секунди и да достигне максимална брзина од 307 km/h.

Инаку, 19-инчните бандажи со CNC „брусење“  во стилот на оригиналот имаат допир со подлогата, додека димензиите на гумите се исти како кај серискиот модел.

Дали ќе ви се допадне моќниот пакет за тјунинг ErreErre Fuoriserie за Alfa Romeo Giulia QV, се разбира, зависи од перспективата на гледачот – но за цената, многу е поголема веројатноста да видите оригинална Alfa Romeo Giulia, икона од 60-тите , отколку оваа реминисценција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинезите за 2023 ветуваат електричен автомобил со досег од 1000 км

Suzuki и Toyota заеднички прават електричен SUV

Електричен Chery QQ Wujie Pro

Дополнителна опрема направена по мерка за Opel Astra и Astra Sports Tourer

Lincoln Model L100 Concept

R5 TURBO 3E, Роден за дрифт

XPeng од Кина овозможува полнење на EV батериите двојно побрзо одошто Tesla

Moskvich ќе развие сопствена платформа за електрични возила

Dacia сврте нов лист