Alfa Romeo ja напушта Giorgio платформата

Alfa Romeo ќе ја напушти својата платформа Giorgiо на која се базираат сегашните модели на Giulia и Stelvio….

Некои идни Alfa модели ќе ја прифати платформата „STLA large“, вели извршниот директор на марката Жан-Филип Импарато, ообјавија од Automotive News Europe. Компанијата исто така ќе одложи лансирање на два нови модели. Импарато сака сите идни модели на Alfa Romeo да нудат некаква форма на електрификација, вклучително и plug-in хибриди. „Ако не сте електрифицирани, вие сте мртви“, рекол извршниот директор.

Кон крајот на 2021 или 2022 година, Stellantis ќе објави петгодишен план за сите свои брендови, вклучително и Alfa.

Овие информации ќе ни понудат подобра претстава за тоа што марката од Милано планира за во иднина.

Импарато исто така потврди дека Alfa го одложува лансирањето на crossover моделот Tonale за три месеци.

Тоа значи дека моделот ќе дојде дури на почетокот на 2022 година, а продажбата според тоа би започнала во летото истата година. Ова е наводно затоа што тој сака подобрувања на plug-in хибридниот погон.

Марката работи на уште помал crossover кој ќе се позиционира во понудата под моделот Tonale. Наводно ќе се вика Brennero и пристигнува во 2023 година. Сè уште нема многу детали, но моделот, наводно, би бил достапен со хибридни и EV погони.

Stellantis би го произведувал во Полска заедно со модели на Jeep и на Fiat на иста основа. Останатите веројатно се наследници на Fiat 500X и Jeep Renegade.

Stellantis одлучи да се фокусира на правење на Alfa Romeo поконкурентна во САД, наместо да се обиде повторно да го претстави Peugeot во Америка. Компанијата верува дека е подобро да се фокусираме на постојните брендови отколку да се обидеме да лансираме нови.

Интерно, Stellantis, наводно, ги смета DS, Lancia и Alfa Romeo за три премиум марки кои би работеле заедно за развој на идните возила. Тие би имале погонски системи и технологии што не би биле достапни во повеќето од главни производи на гигантскиот производител на автомобили. Првиот од овие модели ќе пристигне во 2024 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Renault Arkana изненади на слалом тестот 77km

Роботизиран пешачки преми. Вештачка интелигенција одлучува за интервалите

BOSCH ја напаѓа Европа поради сеопфатната електрификација!

Hyundai подготвува перформанс модел на струја

FIAT 500 со Safety mode на батеријата штеди струја каки мобилен телефон

Во Кина претставен EV што прочистува воздух!

По Volvo и Renault ја ограничи брзината на своите возила на 180 км/ч

Renault E – Teck и LEGO

Toyota развива нов Hydrogen мотор