Alfa Romeo одбележува 100 години нa Quadrifoglio брендот

Брендот Quadrifoglio на Alfa Romeo полни 100 години во оваа 2023 година (поточно на 25 јуни), а италијанскиот производител на автомобили планира низа прослави бидејќи оваа година, исто така, ја одбележува 60-годишнината од тркачката дивизија Autodelta…

За почеток, Alfa Romeo покажа изменет дизајн на логото Quadrifoglio, кое има златна рамка и исто така има поживописна нијанса на зелена боја. Познатото лого за прв пат се појави во 1923 година, а оттогаш овој симбол се применува на поспортските модели од гамата на Alfa Romeo.

Што се однесува до Autodelta, таа датира од 5 март 1963 година, кога Карло Чити и браќата Цизола ја основаа Auto-Delta со цел да соработуваат со Alfa Romeo во изградбата на Alfa Romeo announce 100 yare anniversry of Quadrifoglio brand. Alfa Romeo на крајот ја презеде компанијата во 1965 година, формирајќи ја како официјална тркачка поделба под името Autodelta.

Alfa Romeo ги прославува годишнините на симболот Quadrifoglio и тркачкиот оддел Autodelta со презентација на две нови логоа

  • Alfa Romeo слави 100 години од симболот Quadrifoglio и 60 години од тркачката поделба Autodelta, два јубилеи во историјата на благородниот италијански спортски дух кој датира од 1910 година.
  • Беа претставени две нови славенички логоа дизајнирани од Alfa Romeo Centro Stile. Тие претставуваат нов изглед, од модерна перспектива, на историските логоа и ги проектираат во иднината на брендот кој планира повторно да го измисли спортскиот стил во 21 век.
  • Новите логоа ќе служат како поддршка за комуникациските активности на брендот во однос на новитетите во 2023 година.
  • Од моделот Targa Florio во 1923 година до денес, од тркачката патека до патот: легендарниот симбол Quadrifoglio полни сто години, но сепак продолжува да ги означува најмоќните креации на брендот Alfa Romeo.
  • Autodelta: Тркачкиот оддел на брендот Alfa Romeo е создаден во 1963 година и е вистински терен за тестирање за италијански и странски возачи.
  • На годишнината од поделбата Autodelta, на 5 март и на годишнината на брендот на 25 јуни, Историскиот музеј на брендот Alfa Romeo во Арецо ќе биде домаќин на два настани посветени на обожавателите кои не треба да се пропуштат.

Alfa Romeo го најави официјалниот почеток на прославата по повод стогодишнината од легендарниот симбол Quadrifoglio и шеесетгодишнината од познатиот тркачки оддел Autodelta од општината Сетимо Миланезе и тимот основан од Карло Чити.

 

Ова се две пресвртници во историјата на брендот, израз на благородниот италијански спортски дух кој датира од 1910 година и кој сè уште буди силни емоции и голема гордост во племето Alfa Romeo. Во оваа прилика, Alfa Romeo претставува две нови логоа кои ќе ги придружуваат настаните на клубот и брендот, како и различни комуникациски активности и новитети кои ќе следат во 2023 година.

Двете нови логоа, дизајнирани од Alfa Romeo Centro Stile, претставуваат нов изглед, од модерна перспектива, на историските логоа и ги проектираат во иднината на брендот, кој планира да го освежи спортскиот стил во 21 век. Особено, логото посветено на стогодишнината од симболот Quadrifoglio ја има конзистентноста и елеганцијата на историското лого и се разликува само по боја. Модерниот хроматски допир дава навестување на старата слава на легендарните автомобили Alfa Romeo кои се врежаа во колективната имагинација.

Исто така, логото на одделот Autodelta претставува стилска карактеристика што треба да се одржува и зачува во својот оригинален изглед и бои. Навистина, иако поминаа многу години, овој симбол на спортски дух остана врежан во сеќавањето на љубителите на мотоспортот. Затоа новата славеничка верзија има неколку измени, и е помодерна верзија усогласена со актуелните средства за комуникација на Alfa Romeo. Ова јасно се гледа во новиот фонт Sequel, идентичен со оној што го користи Alfa Romeo; во три бои кои се секогаш присутни, како горд израз на потеклото; и додавање на датум за годишнина што ја нагласува долговечноста на брендот Autodelta.

На шеесетгодишнината од поделбата Autodelta, Alfa Romeo ќе одржи конференција во музејот во Арецо на 5 март, денот кога е основана оваа тркачка дивизија, додека на 25 јуни, како дел од роденденската прослава на брендот, денот на Quadrifoglio ќе се одржи симболот, а потоа „бекстејџ“ конференција каде ќе се одржи парада и митинг, кои ќе бидат достапни за сите клубови на Alfa Romeo.

Quadrifoglio: симбол на спортскиот стил „Made in Italy“ кој датира од 1923 година.

Континуираната потрага по извонредност најпрво беше применета на тркачките автомобили, а потоа целосно префрлена на сериските автомобили: ова, накратко, е филозофијата на Alfa Romeo вметната во симболот Quadrifoglio, легендарниот симбол што ги издвојуваше најдобрите модели на Alfa Romeo, не само оние на трката. патека низ светот, но и некои специјални сериски модели, од 15 април 1923 година.

Првиот автомобил Alfa Romeo кој го носеше симболот Quadrifoglio беше RL Corsa, управуван од Ugo Sivocci, кој победи на 14-тото издание на релито Targa Florio во 1923 година, првиот од десетте лауреати на марката во ова престижно натпреварување. Истиот симбол на среќа се истакна и на моделот P2 на Brilli Peri (Brilli Peri) Ада го освои првиот светски шампионат за тркачки автомобили во Монца во 1925 година, прва од петте светски титули освоени од Alfa Romeo. Во 1920-тите, симболот Quadrifoglio повторно беше оној кој ги разликуваше автомобилите на Alfa Romeo за време на трките од оние направени од Scuderia Ferrari, кои го имаа логото „вкрстен коњ“.

Во 1950 и 1951 година, Џузепе, Нино, Фарина (Giuseppe „Nino“ Farina) и Хуан Мануел Фанџо (Juan Manuel Fangio) ги возеа моделите на Alfa Romeo 158 и 159, легендарната Alfettа, до победа во првите два Светски шампионати во Формула 1. во 1960-тите, симболот Quadrifoglio ја карактеризираше верзијата „подготвена за трка“ на Giulia, која беше означена со ознаката TI Super, а потоа се приклучи на синото триаголно лого на поделбата Autodelta во следните неколку децении: од GTA до 33 и до две светски првенства за моделот 33 TT 12 (1975) и 33 SC 12 (1977).

Alfa Romeo продолжува со тркачките активности во текот на осумдесеттите, откако се врати во F1 во 1980 година. Тој повторно триумфираше во шампионатот за туринг автомобили (GTV 6 2.5), проследено со триумф во шампионатот DTM со 155 V6 Ti во 1993 година, како и многу долга победничка серија во конкуренцијата 156 Superturismo (1998-2004).

 

Редовното производство на возила на Alfa Romeo вклучуваше и модели Quadrifoglio. Тоа беа исклучително моќни модели произведени од 60-тите до 80-тите години на минатиот век. Некои го носеа симболот на каросеријата, без споменување во официјалното име – како што се Giulia Sprint GT Veloce или 1750 GT Veloce – додека други, од 1980 година па наваму, го имаа Quadrifoglio во официјалното име, како што се различните верзии на 33 Quadrifoglio Verde или 164 Quadrifoglio Verde. Исто така, вреди да се напомене дека во текот на 70-тите и 80-тите години на минатиот век, симболот Quadrifoglio исто така еволуираше и беше достапен во две верзии: Verde за поспортски возила и Oro за малку полирани, луксузни модели.

Со текот на времето, само почетниот „Q“ стана дел од речникот на брендот Alfa Romeo, на крајот стана идентификатор за најнапредните технички решенија: најпознат од сите е Q4 погонот на четири тркала, но тука беше и Q2. само-заклучувачки диференцијал, автоматскиот менувач Q-System и Q-Tronic, да наведеме само неколку.

Конечно, симболот Quadrifoglio повторно се користеше кај моделите Mito (2008) и Giulietta (2010) и кога се роди новата генерација на Alfa Romeo во 2015 година со лансирањето на Giulia во верзијата Quadrifoglio, придвижувана од нов 2,9-литарски Бензински мотор BiTurbo со 510 коњски сили и извонредни перформанси, толку што таа постави рекорд во категоријата на 7 минути и 32′ секунди на познатата патека Нирбургринг. Stelvio, првиот SUV произведен од Alfa Romeo, исто така е на врвот на гамата во својата верзија Quadrifoglio.

Autodelta: Легендарната тркачка поделба на брендот Alfa Romeo.

На 5 март 1963 година, Карло Чити (Carlo Chiti) и браќата Чизола (Chizzola)основаа мала компанија со седиште во Фелето Умберто (Feletto Umberto), во близина на градот Удине, со цел да соработуваат со марката Alfa Romeo за изградба на Giulia TZ, компактен автомобил гран туризам. дизајниран од Zagato, изграден на моторот и механиката на Giulia и опремен со ексклузивна тубуларна шасија, па оттука и кратенката „Tubolare Zagato“. Ова го означи почетокот на најубавото поглавје во меѓународниот мотоспорт, толку убаво што компанијата набрзо стана тркачка поделба на брендот Alfa Romeo. Имено, во 1965 година беше купен од Бисионе (Biscione) со цел официјално да се врати на натпреварувањата, откако се повлече од Светското првенство во F1 во 1951 година, кога ја освои втората титула со моделот Alfettа.

Поради ова, овој производител на автомобили реши да создаде „ад хок“ тркачка организација, физички одвоена од производниот погон и со доволна дискреција во брзото донесување технички и спортски одлуки. Генерален директор на новата индустриска и спортска реалност беше харизматичниот инженер Карло Чити, кој ја пресели компанијата Autodelta во анонимни магацини во Сетимо Миланезе, недалеку од Арезе. Некои од најпознатите тркачки автомобили на Alfa Romeo дојдоа од тука, вклучувајќи ја и легендарната Giulia Sprint GTA од 1965 година, која освои три последователни титули на Challenge Europeo Marche, десетици национални првенства и стотици индивидуални трки низ светот.

Забавен факт: Giulia Sprint GTA беше првиот патнички автомобил кој ја заврши трката Нордшлајф на патеката Нирбургринг за помалку од 10 минути.

Во 1967 година, Alfa Romeo одлучи да направи голем чекор во категоријата „прототип“, главната меѓународна сцена на моторните трки во тоа време, со моделот 33/2 кој го освои својот прв трофеј кога дебитираше во Флерон, Белгија. Следната година, прототипите на Autodelta победија на 24 часа Дејтона, 1000 километри на Нирбургринг, 500 километри Имола и 24 часа Ле Ман. Моделот 33 TT 12 од 1975 година (веројатно најуспешната година на Autodelta) беше исто така исклучителен. Моделот изграден од Autodelta го освои Светскиот шампионат Marquee, повторувајќи ја победата две години подоцна со 33 SC 12.

После тоа, Autodelta го презеде управувањето со сите спортски програми на брендот Alfa Romeo, од трофејот Alfasud до Формула 1. Карло Чити (Carlo Chiti) ја напушти компанијата во 1984 година, а Autodelta беше отпуштен следната година. Како заклучок, треба да се запомни дека Autodeltaа исто така беше одличен терен за обука за многу италијански возачи, вклучувајќи ги Андреа Де Адамич (Andrea De Adamich), Артуро Мерзарио (Arturo Merzario), Андреа Де Цезарис (Andrea De Cesaris), Бруно Џакомели (Bruno Giacomelli), Џорџо Франсиа (Giorgio Francia),  тука вреди да наведеме само неколку, и исто толку познати странски шампиони почнувајќи од Јохен Ринд (Jochen Rindt), па до Џеки Иккс (Jacky Ickx), потоа од Жан Пјер Жариер (Jean Pierre Jarier), па  до Марио Андрети (Mario Andretti), имиња вистински легенди од жешкиот асфалт на мотоспорт светот.

ПР Соопштение

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Opel Astra G 25 години на автомобилската сцена

ExoMod Dodge Challenger SRT Hellcat

Volkswagen планирал Golf со V10 мотор!

Asprey Bugatti Egg Collection

Lexus LC Ultimate Edition

DS покажува како би можел да изгледа реинкарнацијата на летечкиот Citroen DS

Novitec Lamborghini Aventador Ultimae Roadster

Легендарниот „дедо’ на BMW Series7

Citroën DS автмобилска икона полна генијални иновации!