Alfa Romeo планира спцијално издание на Giulia GTA со 620 КЅ

Моделот Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio веќе е еден од најбрзите и највозбудливите автомобили во сегментот на премиум компакт „спортисти“, но сега се најавува и опција за уште подобра помоќна и посупериорна верзија!!!

Имно, се зборува ( во автомобилските кулоари) дека спортскиот автомобилски бренд од Италија планира да направи верзија со уште по супериорни перформанси.

Имено се планира од истиот biturbo мотор на Ferrari со шест цилиндри поставени во форма на латинсата буква V и работен волумен од 2,9 литри, наместо како и досега 520 КS, да се исцедат дури 620 КЅ!

Од Alfa Romeo не се јавуваат во врска со оваа шпекулација, односно ниту ја потврдуваат, ниту ја демантираат, но напомнале дека во теот на оваа 2020 година ја славт 110 годишницата од своето постоње и дека истата имаат намера да ја одбележат на најдобар можен начин.

Шпекулациите инаку велат деа се подготвува издание во строго лимитираана серија на производство, што ќе биде претставено во јуни, годинава, во Милано, кога и ќе започне серија од низа специјално организирани настани во чест на прослвата на 110 роденден на марката од Милано.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Nissan создал приспивна псна за деца што добро спијат само во автомобил!

Колкав период од животот европските возачи „губат“ барајќи паркинг!

Pagani Huayra во ексклузивно Imola издание вредно 5 милиони евра

Видео реклама: Новиот Land Rover Defender во новиот филм за Џејмс Бонд

Glickenhaus 007- Тркачки еспрес

Најавен хипер автомобил – Czinger 21C на Palexpo 2020

Lotus Elise посебна едиција за Австралија

Електричниот ѕвер Pininfarina Battista почна со тестови на тркачка патека

Apex Motor со нов „спортист“ на Palexpo 2020!