Alfa Romeo со спортски верзии на Giulia и Stelvio Quadrifoglio на Palexpo 2019

Италијанската спортска автомобилска марка Alfa Romeo ги најави адутите за годинешното издание на меѓународниот саем во Женева, што започнува за идната недела

Секако на штандот на спортската автомобилска марк од Милано ќе има и други новини, но во моментов од Alfa Romeo посочуваат дека главен акцент ќе дадат на специјалната лимитирана серија Alfa Romeo Racing на моделите Giulia Quadrifoglio и Stelvio Quadrifoglio.

Со оваа специјална едиција Италијанците ќе му оддадат почит на легендарното наследство на компанијата во мото спортот и новиот тим во Formula 1- Alfa Romeo Racing.

Друга интересна новина која ќе ja претстават на женевската изложба од Alfa ќе биде специјалната верзија Stelvio Ti (Turismo Internazionale).

Имено, Stelvio Ti ќе биде претставено во верзија со  бензински мотор со четири цилиндри, со работен волумен од 2.0-литри што ќе испорачува максимална моќност од 280 КЅ и највисок вртежен момент од 400 Nm.

Агрегатот доаѓа во комбинација со осум степен автоматски менувач на брзини, што силата ќе ја пренесува на сите четири трклала (погон 4х4) што во Alfa Romeo ја носи ознаката – Q4.

Таквата комбинација на оваа изведба на Stelvio  ќе му овозможи супериорни перформанси: Забрзување од 0 до 100 km/h за  само 5,7 секунди и максимална брзина од 230 km/h.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cupra Concept подготвена за Салонот во Франкфурт

Се враќа „монструмот“ Saleen 7 и пристигаат и два новитета!

Во Италија испитуваат со нова максимална брзина на автопат 150 km/h

И Toyota со Rover -концепт возило за освојување на нови планети!

Погонскиот мотор на Porsche за Formula Е

Новиот BMW X6 M пристигнува 2020

C8 Corvette – 2020 дебитира под името Stingray!?

Слеп механичар со полн гас возел низ пустина!

Најбрза куќа- колиба на тркала!