Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio со најдобри времиња на три патеки во Британија

Во постојаната трка за најдобри времиња на кружните патеки во категорија на продукциски автомобили, се и SUV моделите чиј концепт, во кои е пресметана и големината и типот на пневматиците, најавува дека никогаш нема да слезат од асфалтната лента …

Како и да ем во Alfa Romeо во ловот на рекорди на три кружни патеки во Велика Британија испратиле три свои најмоќни производни  SUV возила – Stelvio Quadrifoglio со кои управувал тркачот Дејвид Брис.

PПотсетуваме, претходно овој SUV има постигнатото најдобро време на германската легендарна патека Нирбургринг Нордшлеифе (Nürburgring Nordschleife ) од 07:51.7 минути.

Станува збор за Stelvio, што на себе ја носи прочуената ознака – детелина со четири листа, а кој најдобри времиња по круг сега постигна и на патеките во Британија Силверстон ( Silverstone), Донингтон Парк (Donington Park) и на Бренд Хеч ( Brands Hatch).

Со бучава и со механика што сепак ни изгледа посоодветна за најмоќната и најбрзата спортска лимузина од Милано – Giuliа Quadrifoglio, моќниот SUV – Stelvio за затворање на кругот на патеката Силверстон „потрошил“ само две минути и 31,6 секунди.

За патеката во Динингтон Парк му биле потребни една минута и 21,1 секунда, додека остварениот резултат на патеката Брендс Хеч  во Инди ( Indy) конфигурација ја поминал за 55,9 секунди!

Само како потсетување ќе речеме дека, Stelvio Quadrifoglio е задвижуван оа бензински агрегат со работен волумен од  2,9 –литри, со шест цилиндри, поставени во форма на латинската буква V, што со помош на двата турбо полнача испорачува моќност од 510 КЅ и 600 Nm вртержен момент.

Тоа е доволно за забрзување од 0 до 100 km/h за само 3,8 секунди и постигнување на максимална брзина од 283 km/h што е навистина импресивно за 4,7 метра долгиот SUV.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руси и се е можно – Од Bentley направил тенк!?

Обновен Citroën Scarabee d’Or првото возило што ја минало Сахара!

BMW i3 -хит за полицајци пожарникари и итна служба…

Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Renault Zoe такси што самостојно вози!

Книгата за брендот Bentley поскапа од автомобил на оваа марка!

Посебна серија Smart ForTwo FCE #21- за збогување со бензинците

Porsche Driving Expеrience-нова авантура и промоција на новиот 911 во Македонија

Новиот Alfa Romeo 8 C – Hybrid co 800 KS