Almaz-Antey eлектичен crossover од руската воена индустрија!

Руската компанија   Almaz-Antey    го претстави crossover Е-Neva, кој, според претходните најави, треба да започне да се произведува во 2024 година.

Новиот crossover е долг околу 450 см и е базиран на платформата Neva, која беше претставена на јавноста минатата година.

Некои информации велат дека за возење се планирани два електромотори со моќност до 320 kW/435 КС и 824 Nm, како и дека автомобилот ќе може да помине до 463 километри со едно полнење на батерии од 88 kWh.

Забрзувањето од 0 до 60 km/h трае 2,7 секунди, додека максималната брзина е 197 km/h.

Во веста се споменува и дека волуменот на багажникот е 610 литри.

Палетата ќе вклучува и хибридни и plug-in хибридни верзии.

Plug-in хибридот треба да има батерии од 70 kWh, како и вкупна автономија од околу 810 километри. Забрзувањето од 0 до 100 km/h ќе биде 8,5 секунди, а максималната брзина ќе биде 180 km/h.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda  Enyaq iV кампер

ELegend EL1 и EL2 ќе бидат инспирирани од легендарни спортски автомобили

Tркачки Maserati MC20 GT2

Како е создаден светски препознатливиот архитектонски симбол на Минхен?

Конфискуван Ferrari 458 Italia во чешката полициска флота

Lamborghini Huracan Sterrato

Hopium Machina Vision

Toyota GR86 10th Anniversary Limited

Citroen C3 Aircross Rip Curl