Alpincamper Opel Vivaro

Досега, Opel Vivaro беше главно познат како сеопфатен производ за бизниси на кои им треба исклучително приспособливо и ефикасно комерцијално возило…

Сепак, Vivaro може да биде многу повеќе – во верзијата „Alpincamper“ е практичен и удобен кампер.

Експертите од баварскиот град Ленгрис, кој се наоѓа на самата граница меѓу Германија и Австрија, го претвораат нај продаваното комерцијално возило на Opel во луксузно опремен кампер, достапен за клиентите во две верзии. Alpincamper Vivaro 2 нуди доволно простор за двајца патници, додека Alpincamper Vivaro 4 може да прими до четири лица.

Без оглед на тоа која верзија ќе ја изберат клиентите, помала или поголема, тие сигурно ќе уживаат во секое удобно патување.

Opel Vivaro стандардно доаѓа со широк спектар на функции како климатизација, мултимедијален систем со дигитален радио приемник и бројни системи за помош на возачот, како што се помош при сопирање и помош при стартување на нагорнина, контрола на патувањето и ограничување на брзината и помош за паркирање. назад, што го олеснува возењето на возилото.

Покрај тоа, Alpincamper Vivaro е добро подготвен за возење по нерамни патишта благодарение на пакетот на Opel за тешки услови за возење, кој вклучува 25 милиметри повеќе (повисоко кренато) растојание од подлогата и системот за контрола на тракцијата Intelli-Grip кој помага при возење во песок, кал и снег.

Потоа тука е и 2,0 литарски дизел мотор, со моќност од 106 kW/145 КС и 370 Nm максимален вртежен момент (потрошувачка на гориво според WLTP: 8,0 – 7,2 l/100 km, емисија на CO2 211 – 186 g/km; комбинирано) , а доаѓа заедно со автоматски со псум (8)-брзински менувач. Сето тоа обезбедува одлично забрзување со врвна ефикасност.

Alpincamper Vivaro 4: за незаборавно семејно кампување

Alpincamper Vivaro 4 има доволно простор за целото семејство. Камперот има две дополнителни седишта во задниот дел, вклучувајќи ја и опремата Isofix за најмалите патници, која заедно со седиштата на возачот и совозачите може да се вртат, што го прави совршен за секојдневни патувања во градот.

По пристигнувањето на дестинацијата, клупата за спиење може за неколку секунди да се претвори во брачен кревет со димензии 1,20 x 1,95 метри. Дополнително, покривот што се повлекува под кој можете удобно да стоите или да направите лежечка површина исто така има димензии од 1,20 x 1,95 метри. Предните седишта може да се користат за качување или спуштање од горното лежиште.

Од горниот кат можете да уживате во погледот на природата низ три големи прозорци.

Alpincamper Vivaro 4 има и кујнски модул со простор за складирање и мијалник со чешма и резервоар за свежа и отпадна вода.

Фрижидер сместен во кујнскиот модул е ​​исто така дел од стандардната опрема, како и пренослив шпорет.

Завесите за затемнување на страничните и задните стакла како и кабината на возачот заедно со топло бело LED осветлување гарантираат удобност во вечерните часови.

Преноќувањето во кампер во пролет или доцна есен е исто така многу пријатно бидејќи дополнителниот грејач Webasto гарантира внатрешноста на возилото секогаш да биде соодветно топла.

Техничката опрема е заокружена со литиумска батерија со засилувач за полнење во согласност со стандардот EURO 6, надворешен и внатрешен приклучок од 220 V и полнач за втора батерија.

Alpincamper Vivaro 2: забавни патувања за поединци

Alpincamper Vivaro 2 е идеално решение за секој кој сака да оди на викенд патување или одмор сам или како пар.

Најголемата разлика во однос на верзијата за четири лица е покривот што се повлекува, кој во овој случај не нуди подлога за лежење, но обезбедува простор за стоење до 1,90 метри.

И овде удобниот кауч во задниот дел лесно може да се претвори во брачен кревет со душек од ладна пена со дебелина од 10 cm кој гарантира релаксирачки сон.

Кујнскиот модул има шпорет и вграден мијалник.

На патниците им е достапна и интегрирана маса за преклопување.

Специјализираната компанија за конверзија на возила, исто така, нуди додатоци за двете верзии на Vivaro, како што се настрешници за касети, Multirail за прицврстување заштитни екрани, гуми за теренски патишта, дури и соларен панел.

Alpincamper Vivaro во верзиите за четири и две лица е понизок од два метри и покрај поголемата оддалеченост од земјата и покривот што се повлекува, па е целосно погоден за секојдневна употреба.

Цените на двете верзии на Opel Vivaro камперот ги одредува Alpincamper….

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Morgan 4/4 најдолготрајниот автомобилски модел

Genesis X Gran Berlinetta Vision Gran Turismo Concept

Дуа Липа и Porsche ги здружија силите

Alfa Romeo Tonale за италијанската полиција

Hyundai IONIQ 5 N го прогласи автомобилот на годината во изборот на TopGear

McLaren GT од MSO

Hennessey H850 Mustang

Ferrari Purosangue во размер 1:8 чини 15.000 евра

Уникатниот Koenigsegg CCGT GT1 Le Mans е продаден за 3,3 милиони фунти