Alpine A110 GT4 Evo за Pikes Peak

Alpine објавува дека тркачкиот автомобил A110 GT4 Evo ќе се натпреварува на овогодинешното меѓународно натпреварување – ридското искачување на Pikes Peak што по традиција ќе се одржи на 23-ти јуни.

Победникот на FIA R-GT Купот од 2022 година, Рафаел Астијер ќе биде зад воланот.  ва е првпат францускиот бренд да се натпреварува на спортски настан во Америка. Моделот за Pikes Peak нема да биде стандардниот A110 GT4. Дизајнерите на Alpine и тркачките инженери на Signatech ќе направат корекција на аеродинамиката на тркачкиот автомобил.

Оваа „тизер“ слика ја прикажува силуетата на големо крило и грбната перка. A110 GT4 Evo ќе биде со погон на задните тркала и ќе се натпреварува во категоријата Time Attack 1. Астие четири пати се натпреваруваше на Меѓународното ридско искачување Pikes Peak. Тој претходно постави рекорд во класата од 9:23.721 во категоријата Time Attack 1.

„Исклучително сум горд што сум избран за оваа програма и со нетрпение очекувам да го искористам целото мое искуство и знаење на првото вклучување на брендот во Pikes Peak“, рекол Астие.

Стандардниот A110 GT4 е надградена верзија на Cup тркачкиот автомобил. Користи 1,8-литарски турбо мотор со четири цилиндри кој има помеѓу 330 и 360 КС во зависност од балансот на перформансите во дадената серија.

Моќта се пренесува на задните тркала преку шестстепен секвенцијален менувач.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Lancia Delta Evo-e RX на Леб со „одежда“на Martini

Во В. Британија стравуваат: Електричните возила се премногу тешки

Dacia ќе учествува на релито Дакар од 2025 година

Кон крајот на годината Audi ќе го тестира својот Ф1 мотор

Toyota GR H2 Racing Concept

Porsche- Откако е одбиен од Red Bull и McLaren повеќе не сака да влезе во F1

Opel и ADAC го продолжуваат партнерството во рели купот на електрични возила

Извршниот директор на F1 овој спорт никогаш нема да прејде на електрични автомобили

F1 возачи ќе можат да дадат политички, верски и лични изјави на свој личен простор