Amazon го претстави новото возило за дотур

Од AMAZON го претставија иновативното електрично возило со кое ќе врши достава на своите пратки ширум светот …

Познат е и главниот партнер – start up компанијата од Мичиген – Rivian, за која веќе пишувавме, поточно за нејзиниот електричен камионет.

Името на возилото за дотур e Prime, a се до оваа недела не се знаеше ништо за карактеристиките на ова возило.

Претставени се три различни изведби со оглед на нивната носивост, но и видот на погонот.

Во подрачјата со посурова клима возилата за дотур на Amazon ќе имаат погон на сите четири тркала, додека пак стандардните изведби ќе бидат опремени со погон на тркалата од предната оска.

Сето преостанато ќе биде стандардизирано, а тоа и не треба да изненадува бидејќи веќе е направена голема нарачка од дури 100.000  примероци на тие возила.

Производството и испораката на оваа огромна флота на електрични возила ќе се одвива во временски период од наредни 10 години, заедно со стандардните модели на производителот –  pick up и  SUV моделите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Nissan создал приспивна псна за деца што добро спијат само во автомобил!

Колкав период од животот европските возачи „губат“ барајќи паркинг!

Pagani Huayra во ексклузивно Imola издание вредно 5 милиони евра

Видео реклама: Новиот Land Rover Defender во новиот филм за Џејмс Бонд

Glickenhaus 007- Тркачки еспрес

Најавен хипер автомобил – Czinger 21C на Palexpo 2020

Lotus Elise посебна едиција за Австралија

Електричниот ѕвер Pininfarina Battista почна со тестови на тркачка патека

Apex Motor со нов „спортист“ на Palexpo 2020!