Американец казнет со 569000 долари бидејќи од автомобил ја разгледувал Канада

Насловот, во најмала рака звучи чудно и веројатно многумина ќе помислат дека станува збор за некаква грешка ве уверуваме дека нема никаква печатна грешка, на голем жал на Американецот…

Имено, Џон Пенингтон (John Pennington) од Волтон, Кентаки првично бил казнет со 910 американски долари, бидејќи беше утврдено дека ги прекршил правилата на COVID-19.

Властите му наредија да се врати во хотелот и да ја напушти Канада следниот ден, бидејќи границата е затворена од 21 март.

Но, наместо да направи како што му било кажано, тој го наруши карантинот и тргна да ја обиколи Канада со личен автомобил.

Тој бил уапсен и осуден од судија на 569 000 американски долари или шест месеци затвор.

Навистина нешто што ние би рекле за колумната верувале или не, но од друг страна тоа е потврда за ригорозноста на законите преку океанот и интенцијата на нивната примена, без разлика дали тоа ви делу8ва бизарно, или, не….

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

210 години PEUGEOT! Години исполнети со емоции, индивидуалност и иновации

Hyundai до 2028 на пазарот ќе исфрли автомобили што летаат!

Ferrari Omologata уникат направен врз основа на 812 Superfast

Bugatti со хипер „тркач“ на струја!

Босанскиот Tesla Cybertrack направен во Мостар, но нема електричен погон

McLaren Senna GTR LM уште посупериорни изведба на “спортистот“

Видео Најголемиот pick-up на светот

Cupra и Abt Sportsline во поход на Extreme E шампионатот

Vanderhall најави своја прва креација на четири тркала  – моделот Navarro