Apex Motor со нов „спортист“ на Palexpo 2020!

За претстојниот салон за автомобили на почетокот на наредниот месец, во Женева Apex Motor ја најави промоцијата на нивниот нов спортски  автомобил…

Автомобилот е развиен под кодната ознака AP-0, а всушност, станува збор за електрично спортско coupe што има маса од само 1200 kg (пред се благодарние на шасијата изработена од јаглеродни влакна).

Од Apex Motor испратија соопштение во кое стои дека AP-0 се карактеризира со супериорна агилност како и со исклучителна управливост.

Повеќе детали во овој момент не се соопштени, додека, пак, премиерта е закажана за трети март тековната 2020 година, на првиот официјален новинарски ден, на престстојниот салон за автомобили во Женева.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дизајнер од Русија вкрстил Lada Niva и Mercedes G Class

Црн хумор заштитна маска од корона вирусот и за автомобили

На аукција Mercedes-Benz Pullman за 2,5 милиони долари

Видео: Lancia Delti HF Integrale- Беснее по улиците на Њујорк

Autobianchi Stellina: Најубавиот потомок на “Фиќо” а малку познат во светот

PSA групацијата донира над 400.000 маски и друга медицинска опрема на болници во Европа

Polestar Percept нови детали и фотки – можна најава за електричниот SUV Polestar 3

Jaguar Land Rover против корона вирусот

Видео Црвено Ferrari што ви го одзема здивот и негова заштита од гребници