Aprilia  Tuareg 660 доби издувен систем од  Akrapovič

Tuareg 660 е претставник на Aprilia во сегментот на авантуристички модели со средна класа, во кој некогаш доминираа Yamaha Tenere 700 и KTM 890 Adventure.

Иако е релативно нов модел, Tuareg 660 привлече големо внимание од неговото претставување на саемот EICMA во 2019 година.

Формиран на најновата платформа 660 на италијанската компанија, Tuareg носи врвна електроника и суспензија.

И додека паралелната twin единица со волумен од 660 кубика произведува навистина добар звук, му недостига робусниот авантуристички „глас“ кој краси вистински ADV.

Ова е местото каде што Akrapovič стапува на сцената, донесувајќи нов издувен систем, развиен специјално за Tuareg 660. Изработен е од лесен титаниум, со издувна цевка од нерѓосувачки челик, а самиот систем е дизајниран како лизгач за овој модел.

Покрај тоа што дава вистински ADV звук, издувниот систем е за 1,9 килограми полесен од залихите. Со оглед на висината на Туарегот, ова губење на тежината е дефинитивно плус што секој возач на ADV ќе може да го цени.

Според  Akrapovič, новиот издувен систем додава 1,2 КС при 4.800 вртежи во минута и 2 Nm вртежен момент при 4.800 вртежи во минута.

Сите делови на новиот систем се изработени од нерѓосувачки челик. Сепак, неговата инсталација го поништува стандардот Euro5, така што секој Туарег 660 со него не е улично легален.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ducati Scrambler

Custom Ducati вреден половина милион долари!

MyMover – уникатен скутер на Piaggio достапен само на пазарот во земјата на Изгрејсонцето

MV Agusta F3, Turismo Veloce и Dragster со RC третман

Крај за Suzuki GSX-R1000

Kawasaki вгодина ја проширува линијата KLR650

Проектот -електричен мотоцикл Triumph TE-1 конечно заврши

Alrendo електричен мотоцикл од Кина со фантастична автономија

TVS Motor Company ќе лансира сосема нов крузер мотоцикл.