Aston Martin V12 Speedster DBR1

Aston Martin V12 Speedster е креација на поделбата на компанијата „Q by Aston Martin“, и ќе се произведува во строго ограничена серија од само 88 примероци…

На клиентите сега им се нуди и DBR1 опција за екстериер, како дел од моделот DBR1 кој победил на прославените трки: 24 часа Леман во 1959 година, како и на 1000 км Нирбургринг од 1957 до 1959 година.

Aston Martin V12 Speedster DBR1 има, меѓу другото, Aston Martin Racing зелена боја, Clubsport Бели полиња за тркачки броеви, Satin Silver предна скара на ладилникот, елементи од јаглеродни влакна во ентериерот, Caithness Green кожа, сатенски сребрени детали изработени од алуминиум…

Погонот е обезбеден од 5,2-литарски Twin-Turbo V12 мотор со моќност од 700 КС и 753 Nm вртежен момент.

Погонската единица е поврзана со ZF 8-брзински автоматски менувач, а силата се пренесува на тркалата од задната оска.

И перформансите на V12 Speedster се за пример: Од 0 до 100 км /ч забрзува за само 3,5 секунди и може да стигне до електронски ограничената максимална брзина од 300 км / ч,

Во пакетот на опрема се вклучени и 21-инчни тркала и карбон-керамички сопирачки.

Цените на овој колекционерски спортски модел ќе стартува од 765.000 бриѕански фунти (со вклучени давачки).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

MY AMI CARGO: УНИКАТНО И ПАМЕТНО ЕЛЕКТРИЧНО РЕШЕНИЕ ЗА ПРОФЕСИОНАЛЦИТЕ

Конечно пристигна четвртата генерација на Škoda Fabia

Наскоро мал SUV на Fiat

Новата генерација на Suzuki Swift Sport пристига 2023

Aiways U6

Новите Jaguar F-Pace и Jaguar E-Pace стасаа на нашиот пазар

Најавен нов Volkswagen Multivan

BMW Series 2 Coupe веќе летово, а М дури на почеток на 2023 година

И официјално нова Honda Civic