Aston Martin Vantage Roadster –седум секунди до небото!

Потсетуваме Aston Martin нвиот Vantage Coupe го претстави уште во ноември 2017година а од мај 2018-та се произведува во Гајдон, Велика Британија, а неговата Roadster верзија на купувачите ќе им биде понудена веќе од летото тековната 2020…

Како потврда на наведеното во поднасловот, Aston Martin деновиве објави сет на официјални фотографии на дефинитивниот сериски модел, за разлика од фотографиите на пред продукцискиот модел што ги гледавме во изминатите неколку месеци.

Тука треба да се потенцира дека за кревање и за спуштање на покривот се потребни помалку од седум секунди и тоа можете да го направите и во возење со брзини до 50 km/h.

Исто како и  V8 Vantage Coupe, таа и  Roadster ќе биде задвижуван од агрегат на  Mercedes, односно неговата перформанс филијала AMG,а станува збор за бензинец, twin-turbo, со осум цилиндри оставени во форма на латинската буква  V, со работен волумен од 4,0-литри и со моќност од 510KS и 685 Nm максимален момент на вртење.

Агрегатот доаѓа во комбинација со осум степен автоматски систем на пренос на силата.

Бидејќи е потежок за 60 kg верзијата со покрив што се преклопува располага и со за нијанса послаби перформанси од Coupe варијантата :

Забрзува од 0 до 100 km/h за помалку од четири секунди и постигнува максимална брзина од 306 km/h.

Во однос на цената од Aston Martin објавија дека Vantage Roadster чини малку повеќе од 150.000 евра.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Jaguar Land Rover Project Vector- иднината на убаната мобилност

2020 -Nissan Navara N-Guard унапреден работник за тешки задачи!

IED Tracy concept

Во Женава Toyota ќе настапи со мал crossover oд B сегментот

Во Женева деби на луксуз со Bentley Mulliner Bacalar

Конечно откриен Volkswagen Golf R (2021)- Top Gun компакт со 333 KS!

2021 Kia Sorento интуитивност за оубаво чувство во возењето!

Volkswagen Golf 8 GTD подготвен за дби на Palexpo 2020 во Женева!

HANKOOK е избран од AUDI за фабричко вградување во новите AUDI Q8 и SQ8