Audi A1 Allstreet

Пред неполни три години, Audi го понуди A1 Sportback во поатрактивно (про) теренско издание наречено A1 Citycarver, иако само на одредени пазари.

Сепак, овој модел доби ново име за моделската 2023 година, бидејќи сега ќе се вика A1 Allstreet. Audi не даде детали во соопштението за тоа што ги навело да го ревидираат името, но одлуката стапува на сила веднаш.

Исто така, A1 Allstreet не носи никакви други промени бидејќи ги пренесува моторите, нивоата на опрема и опциите од сега веќе непостоечкиот A1 Citycarver.

И цените останаа непроменети, што значи дека цената на моделот во Германија започнува од 23.200 евра.

Автомобилот е достапен исклучиво со погон на предните тркала и се продава само со бензински мотори.

Така, Audi A1 Allstreet од 2023 година доаѓа со избор помеѓу трицилиндричен 1.0-литарски турбо мотор и четирицилиндричен 1.5-литарски мотор.

Основната верзија 25 TFSI има 95 КС и 175 Nm, додека 30 TFSI со истиот трицилиндричен мотор има 110 КС и 200 Nm.

На врвот е 35-цилиндричниот TFSI кој нуди 150 КС и 250 nm.

Сите три верзии се стандардно комбинирани со рачен менувач, со помоќна верзија со три цилиндри и четирицилиндричен мотор, опционално достапни со седумстепен автоматски менувач S Tronic.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Polestar O2 во сериска изведба во 2025 година

Светска премиера: Нов CITROËN C4 X и комплетно електричен Ë-C4 X

Електричен Hyundai Ioniq 6 на видео

И официјално Citroen C4 X

Подновена актуелната Toyota RAV 4

Промовиран Volkswagen ID. Aero concept

Премиера: Новата Opel Astra  пристигна во Македонија

Се подготвува новиот Citroen C3 Aircross

Нов сој на Peugeot – Новиот 408