Audi на осмата етапа покажа дека созрева во сериозен играч на Дакар

Осмата етапа на релито Дакар 2022 Матијас Екстром ја впиша својата прва кога и да е победа на ова најтешко рели натпреварување,  возејќи ја електричната ергела вградена во Audi RQ Q e-tron …

Карлос Саинц (Carlos Sainz) повеќе не е единствениот етапен победник во Audi на релито Дакар 2022 година. Неговиот тимски колега Матијас Екстром (Mattias Ekström) влезе во листата на победници, а одличен ден за Audi RS Q e-tron заврши Стефан Петерхансел (Stephane Peterhansel), кој заврши втор со најдобро време на етапата вкупно долга 830 километри, со 435 поврзани и 395 натпреварувачки километри, а заостана само 49 секунди зад својот тимски колега.

Третото место во осмата делница на релито Дакар го зазеде Себастиен Леб (Sebastien Loeb) во Hunterза тимот BRX со 3′:08 “зад победникот.

Малку недостасуваше возачите на Audi денес да имаат тројна победа. На четвртото место се најде Карлос Саинц (Carlos Sainz), кој заостанува само три секунди од третопласираниот Леб.

Насер Ал-Атијах (Nasser Al-Attiyah), кој денеска заврши на 11-то место, се уште води во генералниот пласман, со 10′:09 “зад победникот Екстром.

Ал-Атијах имаше проблеми со задниот диференцијал кој почна да се прегрева, па погонот на својот Hilux го префрли само на предната оска, со што заврши поголемиот дел од денешните специјал користејќи главно трета и четврта брзина.

Колку повеќе бучава и мирис на изгорено масло стигнува до кабината, таа се создава во сосема новиот заден диференцијал, па Атијах претпоставува дека проблемот е предизвикан од грешка при инсталацијата. Со проблемите на Ал-Атијах, второпласираниот Леб успеа да ја намали разликата зад Ал-Атијах, која сега изнесува 37′:58 “.

 

Пиз. Бр        Возач/Совозач                                     Тим                                  Време/Заост

 

1        201     (Qat) Nasser Al-Attiyah

(And) Matthieu Baumel                 Toyota Gazoo Racing           27h 45′ 52”

2        211     (Fra) Sebastien  Loeb

(Bel) Fabian Lurquin                       Bahrain Raid Xtreme         28h 23′ 50”

+ 00h 37′ 58”

3        205     (Sau) Yazeed Al Rajhi

(Gbr) Michael  Orr                            Overdrive Toyota               28h 39′ 05”

+ 00h 53′ 13”

 

По осмата етапа на релито Дакар, Сем Сандерленд (Sam Sunderland), кој вози за фабричкиот тим Gas Gas, ја зголеми својата предност во рангирањето на мотоциклисти.

Тој победи со предност од 2′:53 “во однос на Пабло Кинтанила (Pablо Quintanilla) во фабриката Honda  и пред неговиот сепак најголемиот конкурент во генералниот пласман Матијас Вокнер (Matthias Walkner), со предност од 3′:45.

По кратко водство, фабричкиот возач на Yamaha, Адриен Ван Беверен (Adrien Van Beveren) падна на третото место во генералниот пласман, 4:43 „зад водечкиот Сандленд.

Поз. Бр.                 Возач                               Тим                                                              Време/заост.

 

1         3    (Gbr) Sam Sunderlend            Gas Gas Facriey racing                                    27h 38′ 42”

2       52  (Aut) Matthias Walknwer        Red Bull KTM Factory Racing Team            27h 42′ 27”

+ 00h 03′ 45”

3        42  (Fra) Adrien Van Beveren        Monster Energy Yamaha RallyTeam           27h 43′ 25”

+ 00h 04′ 43”

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maserati ќе настапи во формула Е во сезоната 2022-23

Hyundai i20 N WRC

„Кармејкерите“ поради пандемијата имат 210 милијарди долари загуби

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Dakar Rally 2022 одбележан со Toyota што ги освои сите места на подиумот

Себастијан Леб ја потврди шампионската класа

Мотоциклистите, шестиот ден на Дакар на уништена патека се изгубија по 100 км