Audi Q6 e-tron првиот електричен SUV од Инглоштад на новата платформа

Од Инголштад доаѓа најава за серија модели, кои го комбинираат бараниот концепт со електричен погон и SUV / Crossover издание…

Audi Q6 e-tron, електричен SUV со средна големина, се очекува наесен, а ќе биде воедно и првиот што ќе биде изграден на специјализирана платформа за електричен погон PPE (Premium Platform Electric).

Имено, за разлика од 4,90 m долгиот Audi e-tron SUV модел, изграден на класична платформа приспособена за електричен погон, MLB evo, Audi Q6 e-tron ќе користи платформа специјално направена и прилагодена за електричен погон.

Пакетот литиум-јонски батерии со капацитет од 71 kWh е вграден во подот изработен од ултра цврст челик UHTS, со засилувања од јаглероден композит, носечката конструкција ќе биде изработена по истата формула, а вратата, хаубата и покривот ќе бидат изработени од алуминиум.

Ова ќе обезбеди поголема цврстина со помала тежина и подобро искористување на просторот, а ќе постигне и подобра врска помеѓу капацитетот на батеријата и вкупната тежина и просторноста на кабината, што ќе биде на ниво од 20 cm подолг модел.

Опцијата ќе вклучува три енергетски пакети, до 350 kW, кои ќе обезбедат возбудливи перформанси, забрзување до 100 km/h за 5,8 секунди, максимална брзина од 200 km/h и опсег на WLTP циклус до 585 km.

Дополнително, ќе се обезбеди поголема динамика и подобри возни карактеристики од поголемиот и помасовен e-tron модел и секако подолг досег со едно полнење на батериите

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новиот Renault Austral ја открива својата елегантна и мускулна силуета

Opel продолжува со забрзана електрификација

Тоyotа за три години со солидни батерии во EV и хибридните возила

Батеријата на EV полнете ја до 90% од капацитетот – ќе биде подолговечна!

Нови Alfa Romeo Giulietta и Alfa Romeo GTV

Tesla Model S Plaid ја зголеми максималната брзина на 262 км/ч

Hyundai иднината ја замислува во симбиоза со роботи!

Тesla Model S со батерија од startup компанија со едно полнење минал 1.020км

И Sony ќе произведува електрични автомобили – Vision-S 02 concept