Audi сака да користи електрична платформа од друг производител

Според медиумите, Audi размислува да купи платформа за електрични автомобили од конкуренти од Кина…

Заднина е доцнењето во развојот на новата SSP платформа, која Audi не може или не сака да ја чека. Очигледно има моќен поддржувач на овој план во Волфсбург. Ова го пренесува Automobilwoche, повикувајќи се на корпоративни кругови. За вонредната седница на надзорниот одбор треба да се подготви соодветен образец. Извршниот директор на Volkswagen, Оливер Блуме (Oliver Blume), рече дека тој веќе го одобрил проектот и Audi веќе е во преговори со производителите. Самиот Audi изјави за Automobilwoche дека не знаел за плановите.

Предвиденото купување на надворешна е-платформа се прави наспроти позадината на тоа што Audi мора да остане „достапно“ до одложеното лансирање на електричниот VW Trinity (а со тоа и новата SSP платформа на групата), како што се наведува во написот. Се очекува Trinity да се појави на пазарот до 2029 година (некои извештаи ја споменуваат дури и 2030 година), така што пред тоа не може да се очекува ниту еден модел на Audi на оваа платформа. Trinity првично требаше да дебитира во 2026 година.

Audi моментално нуди модели на MEB платформата: Q4 e-tron и Q5 e-tron во Кина. Вториот нема ништо заедничко со конвенционалниот модел со SUS мотор (се произведува во Мексико), но исто така е изданок на Audi на VW ID.6 X, електричен SUV за кинескиот пазар. Двата модели заедно излегуваат од производната лента во Антинг. Заедно со FAW, Audi во моментов гради фабрика за целосно електрични автомобили во Кина, каде што ќе се произведуваат до 150.000 единици годишно од крајот на следната година. Станува збор за модели базирани на PPE платформата. Со други зборови, платформата на која се базираат претстојните модели A6 e-tron и Q6 e-tron.

PPE веќе носи некои дополнителни промени во споредба со MEB, како што е промена на напонот на системот од 800 волти. Следниот голем скок, на пример во однос на автономното возење, софтверот и производството, треба да се случи со SSP.

Во извештајот не се споменува со кои производители Audi преговара. Теоретски, може да се разгледаат некои кандидати. На премиерата на својата електрична архитектура SEA, Geely веќе ја објави својата намера да ја направи достапна за други OEM како решение со отворен код. Со својот MIH, договорниот производител Foxconn разви сопствена платформа за електрични автомобили што ќе се градат по нарачка за други брендови. И BYD, исто така, воспостави свој бренд наречен FinDreams за својот бизнис од трета страна – но за електрични погонски единици и батерии, а не за целата платформа.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата CATL платформа обезбедува 1000 km автономија и троши 10,5 kWh/100km

Lotus претстави полнач за батерии за ЕV со монструозна моќ

Nio ја проширува мрежата на станици за размена на батерии

BMW iX има вградена батерија која му дава домет од 978 km

Најава за електричен Renault 5

Воздушни перничиња во браниците

Започнува сериското производство на првата серија роботакси возила

Stellantis и Renault половните дизел комбиња ќе ги прават електрични

Автономен автомобил IndyCar ќе пристигне во Гудвуд следната година