Aurus планира да произведе 200 „теренци“ Komendant во 2023 година

Производителот на руски автомобили од премиум класата „Aurus планира во 2023 година да пушти на пазарот 200 теренски возила Komendant, а во следните години дополнително да го зголеми производството…

„Ве информираме дека планираме да произведеме 200 автомобили Aurus Komendant во текот на 2023 година“, изјавија за новинарите од службата за информирање на компанијата.


„Тоа е вкупна бројка која вклучува автомобили произведени во фабриката Aurus во Република Татарстан, како и во фабриката FGUP „NAMI.
За споредба, информативната служба ја наведе како пример статистиката за продажба на автомобили од странско производство на овој сегмент од пазарот. Bentley, на пример, продаде 256 автомобили во Русија во 2021 година.


„За споредба, светски познатиот британски производител на автомобили и водечкиот бренд во категоријата луксуз продале 256 возила во Руската Федерација во текот на 2021 година (според податоците од извештајот за регистрација на Руската државна инспекција за безбедност во сообраќајот (GIBDD).


Овој том ги вклучува продадените автомобили од сите модели од оваа линија. Aurus планира да издаде приближен број возила на пазарот во 2023 година, но само co еден модел, а тоа е Aurus Komendant. Aurus во наредните години ќе го зголеми обемот на производство согласно бизнис планот на својот проект“, додаваат од компанијата.

Aurus е руска марка за автомобили од висока класа.Во моментов се произведуваат два модели – Aurus Senat и SUV моделот Komendant. Производството на теренското (SUV) возило беше лансирано на крајот на ноември. Компанијата прецизираше дека почетната цена на автомобилот ќе биде 33,7 милиони руски рубли.


Дилерите на брендот почнаа да добиваат прелиминарни нарачки за Komendant на крајот на септември 2022 година. Производството на првиот модел, седанот Senat, започна во мај  2021 година (податоци за обемот на производство и продажба се уште не се откриени).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Оваа Testa Rossa чини „само“ 93.000 евра

Електрична трансформација на луксузниот олдтајмер

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000-та на аукција во Април

Samsung претстави мобилен за вљубениците во BMW

Европска премиера на Peugeot Inception Concept и уметничка соработка со дизајнерот Emeric Tchatchoua, основач на 3.Paradis

Jeep Wrangler Rubicon 20th Anniversary Edition

Alfa Romeo одбележува 100 години нa Quadrifoglio брендот

Mercedes- Maybach S 580 e

Renault Clio: историја во бројки и слики