Автомобили што наскоро ќе останат без „наследници“

За овие модели, за жал, е најавен крај на производството без можност за евентуален наслодник…

Нови интереси на производителите, класи кои се се помалку привлечни…, обидете се да смислите друга причина, но факт е дека годинава ќе не остават многу автомобили кои нема да добијат директен наследник, со исто име и презиме.

Со зголемениот број на електрични автомобили и општата популарност на теренците (SUV/ crossover), наскоро нема да има повеќе простор за некои автомобили на производните линии, пренесуваат специјализираните магазини и портали.

Германски магазин Focus.de ги наброја сите модели чие производство веќе е запрено или наскоро ќе престане, и тоа: Audi R8, Audi TT, BMW i3, Dacia Lodgy, Ford Mondeo, Ford Fiesta, Ford Galaxy/S Max, Hyundai Ioniq, Lamborghini Aventador , Mitsubishi L200, Opel Insignia, Smart ForFour, Volkswagen Sharan и Volkwagen Passat (лимузина бидејќи изведбата карава уште извесно време ќе продолжи да егзистира на пазарот).

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Cadillac за оваа 2023 најавува три електрични автомобили

Нова Honda Inspire

Toyota ќе ја забрза електрификацијата

Германците предвидуваат доминација на EV но истите не ги сметаат за посакувани

Alfa Romeo конечно делува како премиум марка

Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Електричниот наследник на Opel Grandland пристигнува идната година

Најпродавани EV на планетава во 2022 година- лидер е Tesla

Германија нема да го блокира кинескиот BYD при евентуалното преземање на фабриката на Ford