Автомобилите уште некое време ќе останат скапи

Се очекува испораката на компјутерски чипови и производството на автомобили да се врати во нормала овој квартал…

Наместо тоа, зголемен број случаи на корона вирус, особено во Југоисточна Азија, предизвикуваат нова рунда недостатоци на делови и исклучување на фабриките за автомобили низ целиот свет. Ова може да ги одржи високите цени на автомобилите.

Во четвртокот, Тоyota (ТМ), најголемиот светски производител на автомобили по продажба на возила, објави затворање на 14 јапонски фабрики во септември поради влијанието на Covid врз добавувачите. Ова ќе го намали производството таму за околу 40 проценти. Тoyota исто така ги затвора фабриките ширум светот, при што производството во Северна Америка најверојатно ќе падне за 40-60 проценти.

Од друг производител на автомобили -Volkswagen, рече дека наскоро би можеле да бидат принудени да направат слични намалувања во производството.

“Новите случаи на Covid-19 во Азија, на пример во Малезија, доведуваат до повторно затворање на клучните производствени капацитети. Како што стојат работите, очекуваме понудата на чипови да остане високо нестабилна и напната во третиот квартал од 2021 година. прилагодувањата не можат да се исклучат “, рекоа тие. се од Volkswagen .

Малезија е главен снабдувач на чипови што се користат во автомобилската индустрија.

Изјавите на Тојота и VW следеа по слични најави од други производители на автомобили, вклучувајќи ги и General Motors , Ford и Stellantis производител на автомобили основан претходно оваа година со спојување на Fiat Chrysler и PSA Групацијата.

“Недостатокот на чипови е голем проблем, но има толку многу нарушувања во синџирот на снабдување. Исто така, недостасуваат други делови или делови што се натрупуваат во пристаништата. Постојат секакви ограничувања што стојат на патот за враќање во целост производство “, рече Кристин icичек, виш потпретседател.истражување во Центарот за истражување на автомобили.

Вкупното производство на автомобили во светот и во целата индустрија беше значително помало во вториот квартал поради недостаток на чипови. Сепак, производителите на автомобили очекуваа намалување на недостатокот на чипови во втората половина од оваа година, што ќе им овозможи да го компензираат производството. Тогаш се случи варијантата Делта. Стапките на вакцинација во Југоисточна Азија остануваат ниски, што ги комплицира добавувачите.

Недостатокот на чипови што ја зафатија индустријата кон крајот на 2020 година и голем дел од 2021 година беше повеќе резултат на грешка во планирањето отколку проблем што директно се припишува на пандемијата.

Кога затворањето и нарачките за домови во почетокот на 2020 година предизвикаа огромна загуба на работни места, продажбата на автомобили првично опадна. Производителите на автомобили одговорија со намалување на нарачките за делови, вклучително и чипови, во очекување дека длабоката рецесија ќе ја убие побарувачката за нови автомобили со месеците, ако не и со години што доаѓаат. Сепак, побарувачката за автомобили брзо закрепна, оставајќи ги производителите на автомобили без потребните чипови. Нивните добавувачи веќе го продадоа својот вообичаен удел на компании кои произведуваат компјутери, конзоли за видео игри и друга електроника. Побарувачката за овие уреди се зголеми за време на пандемијата.

За потрошувачите кои се соочуваат со ограничен инвентар на возила на продажните места и со рекордно високи цени на нови и половни автомобили, постојаните прекини во производството ќе служат само за одржување на цените на рекордно ниво.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Maserati ќе настапи во формула Е во сезоната 2022-23

Hyundai i20 N WRC

„Кармејкерите“ поради пандемијата имат 210 милијарди долари загуби

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

Audi со четвртата етапна победа докажа дека „апсолвира“ на Дакар рели!

Легендата на Дакар Рели дојде до првата етапна победа во годинешното издание

Dakar Rally 2022 одбележан со Toyota што ги освои сите места на подиумот

Audi на осмата етапа покажа дека созрева во сериозен играч на Дакар

Себастијан Леб ја потврди шампионската класа