Автомобилската колеција на Пол Вокер продадена за 2,33 милиони доалри

Вкупно 21 возило од колекцијта натрагично починатиот актер Пол Вокер, ѕвездата на популаната филмска франшиза Fast and Furious,  е продадена за  2,33 милиони американски долаи…

Аукцијата на која се продадени милениците на четири тркала на починатиот актер, кој од многумина е спордуван со Стив Мек Квин на модерното време пред се поради страста кон автомобилите и брзините, е одржана неодамна во Аризона, а најскап модел, помеѓу нив бил белит BMW M3 Lightweight од 1995 година што бил продааден за 385.000 долари.

Тоа е едниот од петте негови такви автомобили што биле проддени на ауцијата, а станува збор за автомобил произведен во само 126 преимероци.

Инаку на аукцијата се продадени 18 автомобили и три мотоцикли што му припаѓале на трагично загинатиот атер, a нивната возраст се двии во рами од пет децении.

Посебно внимаание привлече автомобилот Nissan 370Z од 2009 година што се појавил во филмот Fast Five.

Автомобилот е со малку поминати километри и е продаден за сума од  105.000 долари, со што стана и најскапиот, досега, 370Z што бил на аукција.

Трачкиот Ford Boss 302S што никогаш не настапил на некоја трка а кој Пол Вокер (Paula Walker) го добил како подарок по што само го парирал во својата гаража е продден за 95.700 долари.

Нов сопственик добил и Nissan Skyline R32 од 1989 година, за кој платил сума од 105.600 долари.

И модифицираниот Chevy Nova на аукцијата си доби нов стопан кој за нрго изброил 60.500 доари.

Собраните седства од оваа ауција се наменеети за фондот на Медоу (Meadow), ќерката на Вокер шо се грижи за фондацијата на нејзиниот татко.

Мало навраќање, Вокер загинал во сообраќајна несреќа како совозач на неговиот добар пријател во 2013 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови Audi E-Tron S модели, практични, брзи и подготвени на се!

Porsche 911 Turbo со поминати над 1,16 милиони километри

Новиот модел на Maserati ќе се вика MC20

Од DS најавуваат два нови модели!

Nissan создал приспивна псна за деца што добро спијат само во автомобил!

Колкав период од животот европските возачи „губат“ барајќи паркинг!

Pagani Huayra во ексклузивно Imola издание вредно 5 милиони евра

Видео реклама: Новиот Land Rover Defender во новиот филм за Џејмс Бонд

Glickenhaus 007- Тркачки еспрес