Автономен автомобил IndyCar ќе пристигне во Гудвуд следната година

Автономен автомобил IndyCar ќе ја покаже својата брзина и на фестивалот на брзина во Гудвуд  (Goodwood festival off speed)  следната година.

Indy Autonomous Challenge е натпревар за универзитети ширум светот кој има за цел да развие автоматизиран софтвер за возила, кој потоа се тестира во битки за претекнување без возач.

Девет тимови во моментов се натпреваруваат во   Dallara AV-21, кој се смета за најбрзиот автономен тркачки автомобил, откако тимот на PoliMOVE од Универзитетот Политехника ди Милано во Италија постави рекордна максимална брзина од 289,6 км/ч во јануари 2023 година.

Кабините на автомобилите се полни со компјутери, додека LiDAR, радарите и оптичките сензори на камерата функционираат како „очи“ на автомобилот, пишуваат информативните агенци.

Тоа е основата, навистина, но вистинската вест во оваа информација, сепак, е дека IAC планира „конкурентно возење“ по угорницата во Гудвуд во претстојната 2024 година.

Како што може да се види на фотографијата, AV-21 беше на фестивалот минатата недела во Future Lab, а патеката исто така беше мапирана за да се подготви се за следната година

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Новата CATL платформа обезбедува 1000 km автономија и троши 10,5 kWh/100km

Lotus претстави полнач за батерии за ЕV со монструозна моќ

Nio ја проширува мрежата на станици за размена на батерии

BMW iX има вградена батерија која му дава домет од 978 km

Најава за електричен Renault 5

Воздушни перничиња во браниците

Започнува сериското производство на првата серија роботакси возила

Stellantis и Renault половните дизел комбиња ќе ги прават електрични

Volvo сака драстично да ги намали штетните емисии без да навлегува во процесот на производство