Автономно летало на Hyundai ќе го „шпарта’ небото во 2028 година

Јужнокорејската компанија Hyundai има намера да го направи својот прв патнички лет со автономен авион во 2028 година…

Станува збор за концептот на летечко такси, зад кој ќе стои брендот Supernal. Базата на оваа компанија ќе биде во САД, а нејзината цел ќе биде развој на електричен автономен авион со четири или пет седишта, кој ќе има можност за вертикално полетување и слетување.

Hyundai го претстави својот прв концепт eVTOL SA-1 на CES во Лас Вегас минатата 2020 година.

Првиот производствен авион на Supernal се очекува да го подобри урбаниот транспорт, а ќе има електричен погон и автономни способности, како и доволно простор за четири до пет патници во кабината.

Supernal од минатата година гради центар за слетување на авиони eVTOL во Ковентри со Urban-Air Port, кој треба да биде отворен во 2022 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

UAZ од Русија го напаѓа пазарот на теренски возила во САД

Новиот FIAT 500 со 19 –та награда во Европа

ŠKODA AUTO со тренинг Академија за продажба и пост-продажба

Toyota Venza sportski crossover дебитира во Кина

Новите згради во Велика Британија ќе мора да имаат приклучоци за полнење EV

Hycan Concept-S

Honda e:N SUV Concept & Honda e:N Coupe Concept

Citroen CX5 јуриша на австралискиот пазар

Колку заработуваат производителите на автомобили