Axiis Liion супер мотор на дтруја

Повеќето, веројатно никогаш порано не сте слушнале за Axiis, но овој производител со седиште во Португалија е специјализиран за CNC машинска обработка…

Сигурни сме дека Axiis сега ќе стане попопуларен, откако на светот му го откри своето ново електрично чудовиште, наречено Lion.

Гледајќи ги фотографиите, гледаме дека електричниот супермото Axiis Liion е направен од комбинација на CNC делови и јаглеродни влакна.

Има батерија од 12 kWh која испорачува 134 КС и фантастични 720 Nm вртежен момент! Компанијата тврди дека обезбедува максимална брзина од 200 km/h.

Благодарение на алуминиумската рамка, алуминиумската еднострана задна вилушка и специјално направените CNC делови, Axiis Liion тежи само 134 килограми!

Можеби се прашувате зошто да направите супермотор со толкава моќ на располагање?

Одговорот е едноставен, а тој лежи во фактот дека компанијата ја основале тројца пријатели кои ја споделувале страста за натпреварување на две тркала, најчесто создавајќи CNC делови за супермото.

Сепак, според Axiis, Liionn се уште е во доцна фаза на развој и допрва треба да биде подготвен за јавен – отворен пат, или патеката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

BMW Motorrad Baby cruiser

Husqvarna ја претстави enduro  линијата 2023 година

Новата линија на KTM 490 пристига кон крајот на годинава

Yamaha  го претстави новиот Tricity 125

Audi и Porsche влегуваат во  F1

Пристигнуваат три нови модели на BMW

Harley-Davidson Nightster

Yamaha TY-E 2.0

QJMotor 701 со два спортски новини во подготовка