BAC Mono R -Ултра лесен тркач лагализиран за јавни патишта!

Британската автомобилска, спортска марка BAC на Фестивалот на брзината во Гудвуд се претстави со својот нов модел Mono R,за кој вели дека е полесен и посилен во споредба со неговиот претходник..

Кога станува збор за силата, од новиот агрегат со работен волумен од 2,5-литри, развиен во соработка со компанијата  Mountune, тој испорачува моќ од 340KS , односно за 35KS повеќе од стандардниот модел Mono, а пак масата е намалена за 25 kg и сега изнесува  555 kg!.

Кога сето тоа ќе се подведе под формулата сила/ тежина се добива сооднос  од 612KS на еден тон маса!.

Покрај тоа по еден литар работен волумен овој мотор испорачува сила од 136KS, што е нов светски рекорд кога станува збор за легални автомобили за јавни сообраќајници опремени со атмосферски агрегати.

Малата маса на овој спортски автомобил со едно седиште инаку е добиена со употреба на материјали како што се јаглеродни влакна, потоа магнезиум и титаниум.

Дел од тој пакет се и карбонско – керамичките сопирачки, потоа Pirelli Trofeo R пневматиците, како и Ohlins амортизерите што можат да се регулираат .

Во своето кусо соопштени поврзано со овој ултра лесен автомобил BAC наведува и дека ќе направи само 30 примероци на  Mono R, со што дополнително ја потенцираат ексклузивноста.

Цената не е наведена, но затоа е потенцирано дека сите 30 примероци се однапред распродадени!

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од Iveco испорачаа посебни камиони за Alfa Romeo F1 тимот !

Во Ford прават делови за автомобили од зрна на кафе!

Alfa Romeo Stelvio QV спортски автомобил на годината!

Bentley Continental GT Pikes Peak special edition „пламна“ за 60 секунди

Јannarelly Automotive Design-1 пристигна на пазарот во Велика Британија

Bugatti Chiron со две специјални едиции Noire поблиску до „перфекцијата“!

FCA Heritage повторно почна да произведува делови за Lancije Delte HF Integrale

Thor24 -крал на влекачите со 3974 KS!

Папата има нов автомобил –Dacia Duster!