Баварците ја одбележуваат 35 годишнината на Series 5 со лимитирано издание

Во чест на  35 годишнината од појавата на еден од најпознатите спортски автомобили, BMW најави лимитирана серија M5 Edition 35 Years

Во специјалната серија BMW M5 Edition 35 Years се вклучени само 350 возила, а секој од идните сопственици ќе ужива во врвно однесување на патот, со најмоќниот мотор во целата историја на моделот.

Серијата M5 Edition 35 Years која ќе биде достапна за купување од јули тековната 2019 година, е развиена врз основа на M5 Competition,  опремена е со V8 M TwinPower Turbo мотор, моќен 625 КЅ и 750 Nm вртежен момент.

Автомобилот, исто така, има специјално оптимизирана адаптивна суспензија, интелигентен погон на четири тркала M xDrive и Active M диференцијал…., се за забава и уживање во возењето

Со своите импресивни димензии автомобилот е во состојба да понуди забрзување од 0 до 100 km/h за 3,3 секунди, а границата од 200 km/h се постигнува за само 10,8 секунди.

Секој еден од претставниците се одликува со специјалнa Frozen Dark Grey боја, уникатни 20-инчни фелни со Y-облик на краци, црни шепи на системот за сопирање со карбон-керамички дискови ….

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претстави модерниот Baja Boot на Scuderia Cameron Glickenhaus

Претставен Bugatti Centodieci- во спомен на легендарниот EB110

Alfa Romeo 4C Competizione limited edition за повторно вљубување!

Fiat развива SUV што ќе се произведува во Крагуевац!

BMW M8 MotoGP Safety Car

Концернот „Калашњиков“ со нов автомобил за carshearing!

Произведен 10 милионити Mini

Bentley со Mulliner го реинкарнира уникатниот Corniche !

Pininfarina  планира електрична лимузина и СУВ