Баварците најавуваат враќање на тронот во германското премиум трио!

Дури  221.631 возила испорачал BMW, а  Mercedes-Benz и Audi, по подолго време, му „гледаат во грбот“ на производителот на премиум возила од Минхен…

Интересно е да се следат бројките од продажбата на германското тројство во премиум сегментот.

Така Mercedes-Benz во април испорачал 181.936 возила, односно за 5.5%  помалку во однос на истиот период минатата 2018 година.

Во тековната 2019 година, досега се испорачани 742.809 автомобили со ѕвездата со три крака. За тоа постигнување, дефинитивно, во април, најголеми заслуги има новата генерација на A- class.

Во исто време, Audi забележал за малку пониска бројка , од 140.300 возила што претставува пад во продажбата од 12.8 % во однос на минатата година.

Најмногу испотраки отпаѓаат на моделот – Q3.

Од почетокот на оваа 2019 година, Audi испорачал 587.550 возила и по малку го губи чекорот, споредено со производителот од Штутгарт (Stuttgart).

На крајот збор, два за апсолутниот рекордер во април тековната 2019 година, за  BMW!

Дури 221.631 исфрлиле од своите производни ленти Баварците.

Тоа претставува голем пораст, што досега резултира со вкупно испорачани 519.307 од почетокот на 2019 година.

Би требало да се очекува дека таквиот тренд ќе продолжи и во наредните месеци, бидејќи стартуваа нарачките и испораките на новата генерација на Ѕeriеѕ 3.

Но, дали тоа ќе биде доволно за титулата најбаран премиум бренд, илио тоа и натаму ќе остане Mercedes Benz, ќе почекаме и ќе видиме!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пуштена во употреба обновената бензинска станица на Макпетрол во Куманово

FREEDOM TO MOVE караванот на Volvo Cars за прв пат во Скопје

Maкпетрол со известување за нови цени на нафтените деривати

Bentley го најави новиот Flying Spur!

Новиот  Ford Focus ST Wagon жежок семеен автомобил

Новите MINI John Cooper Works Clubman и Countryman, со над 300 КЅ

Hyundai и KIA инвестираат 80 милиони евра во Rimac Automobili!

VW I.D.3 предизвика вистинска манија на  пазарот!

Пристигаат електрични Porsche Boxster и Cayman