Benda LF-01 concept

Во најголем дел е во тек 18-от Меѓународен саем за мотоцикли CIMA во Кина, а на истиот голем број кинески производители ги изложија своите модели….

Веќе пишувавме за новата креација на две тркала на CFMOTO, најмоќниот Кинез што кога и да е е  направен.

Една од брендовите што привлече големо внимание е Benda, што се претстави со нов концепт крузер на кој му дале некреативно име Benda LF-01 concept.

Патентот LF-01 кружи на Интернет веќе подолго време, но за саемот CIMA , производителот Benda отиде чекор понапред, додавајќи привлечен дизајн на бои и графички дигитални рендери.

Покрај тоа, надворешноста изгледа слично на претходниот дизајн BD700, што, повторно, многу потсетува на моќниот крстосувач на две тркала на Ducati, моделот Diavel.

Како и да е, концептот LF-01 обезбедува одлична и силна појава.

Го придвижува редовна единица со четири цилиндри со волумен од 680 кубни сантиметри, што испорачува 97 КС при 12.000 вртежи во минута.

Со масивно тркало од 18 инчи и гуми со димензија – 310 / 35R, концептот Benda LF-01 е голема машина од 215 кг на две тркала.

Новиот фар, кој има две функции, дефинитивно ќе привлече внимание.

Покрај тоа што ја осветлува патеката на возачот, тој служи и како вшмукувач. За жал, информациите за оваа студија нема многу, но она што знаеме е дека многу ни се допаѓа, на прв поглед земено.

Дали некогаш ќе биде во сериско производство е прашање на кое времето ќе даде одговор.

Има потенцијал, а со соодветна цена, може да биде добро позициониран на одредени пазари

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

BMW R18 Classic

Volcon Grunt електрична of road машина на две тркала

Пристигнува нова Suzuki Hayabusa

Ducati повторно на продажба

Електричен мопед Segway eMoped C80

Kawasaki офанзива- во наредните месеци шест новитети

Баварците го претставија првиот мотоцикл со М ознака

Novus- електричен мотоцикл со исклучително мала маса и висока цена

Italjet Dragster