Bentley  бара промена на лимитите за В категорија (возачка)

Потребна е возачка дозвола од Б категорија за да се вози патнички автомобил, а кога станува збор за Bentley тоа можеби нема да биде доволно наскоро.

Во Европската Унија, категоријата Б, меѓу другото, е дефинирана и со ограничувањето на тежината, која е 3500 кг.

Звучи како многу, но во случај на големи возила, како оние од  Bentley , па дури и ако се наполнети со батерии, таа граница може да се надмине.

И во тој случај, Bentley како „најтежок“ производител на автомобили во Европа би можел да се најде во неволја, пишуваa професионалните медиуми.

Ако го погледнеме пресекот на сите модели, Bentley веќе тежи во просек 2.308 килограми.

Најтешкиот модел е Bentayga во продолжената верзија Продолжено меѓуоскино растојание (EWB), која тежи 2514 кг, или при целосно оптоварување дури 3250 кг.

Ќе признаете, веќе е блиску до границата од Б категорија.

Во  Bentley   затоа решија да реагираат.

За време на премиерата на Bentayga EWB за магазинот Carsales, претставник на компанијата призна дека групацијата VW моментално лобира пред Европската комисија за да ја зголеми максималната дозволена тежина на возилата од категоријата Б.

„Со технологијата што моментално е достапна, маси на возила удираат на покривот на Европа.

Во моментов се води активен разговор со властите за да се промени ситуацијата“, рече Крис Кол (Chris Cole), шеф на производствената линија Bentayge.

Во Bentley се загрижени за електрификацијата која сигурно ќе донесе нови килограми.

Тие велат дека нивните електрични модели кои доаѓаат во 2025 година сигурно ќе бидат потешки и со тоа многу поблиску до горната граница од 3,5 тони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По речиси две децении Audi нема да ги спонзорира „кралевите“ од Мадрид ги „истурка“ BMW

Новиот Cadillac Celestiq ќе биде поскап за 30% од Bentley Flying Spur

Тркачки Porsche

Најчувствителен лак имаат автомобилите со црвена боја

Електричниот Mercedes Vision EQXX со едно полнење поминал 1.202 km!

Во Volkswagen сметаат на „ќумур“ за да го заштитат производството

Почна склопување на поедноставни Lada Niva Legend и Lada Niva Travel

Tesla заборавен на постојката за полнење EV – сопственикот заминал на одмор!

VW Air дебитира утре- 27 јуни