Bentley Continental GT Convertible Mulliner Riviera

Бидејќи оние кои имаат пари за Bentley веројатно поседуваат и јахта, компанијата сега ја претстави колекцијата Mulliner Riviera со наутичка тематика…

Дизајнирана да го „прослави елегантниот свет на индустријата за јахти“, колекцијата Mulliner Riviera се базира на кабриолетот Continental GT и ќе биде достапна исклучиво преку Bentley Monaco.

Производството е ограничено на три единици и секоја има надворешна боја на Егејско Сина (Aegean Blue), , Аквамарин (Aquamarine) или Карипска сина (Caribbean Blueis) боја која црпи инспирација од боите на Средоземното Море.

Колекцијата Mulliner Riviera доаѓа со аеро каросерија од јаглеродни влакна. Посебните допири продолжуваат во кабината со ленена кожа и алкантара, со потпирачи за глава со „лого од морски јазли“ и прагови на вратите од Riviera Collection.

Балаж Руз од Bentley истакнува: „Разбирањето на Bentley Monaco за светот на јахтите, клучен фокус на кнежевството, заедно со знаењето на нашите дизајнери Mulliner, создадоа навистина исклучителни и уникатни автомобили“. Ова ќе го надополни воодушевувачкото крајбрежје на Медитеранот и околината каде што веројатно ќе се вози и ќе се ужива овој прекрасен Continental GT“.

 

Моторот е со работен волумен од 4.0-литарски, со осум цилиндри поставени во форма на латинската буква V, со моќност од 404 kW/550 КС и 769 Nm максимален вртежен момент.

Таа погонска единица, на овој убавец на четири тркала, му овозможува врвни перформанси – максимална брзина од 319 km/h.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се продава Ferrari што бил сопственост на Дејвид Бекам

Lamborghini Veneno се продава за 9 милиони евра

Kiska APG-1

Aurus планира да произведе 200 „теренци“ Komendant во 2023 година

Competizione Ventidue Ferrari 250 GT SWB

Ограничена серија на Citroen ‘My Ami Buggy’

Смешна реклама за Volkswagen ID.4 и ID.5 GTX ја продолжува приказната стара 12 години

Најскапиот Cadillac стартува со цена од 300.000 долари

Delta4x4 Tesla Model Y