Bentley Continental GT3 го напаѓа Pikes Peak со 750 КС

Bentley се подготвува за годинашната трка Pikes Peak International Hill Climb во Америка каде што на 27 јуни ќе се обиде да го сруши рекордот во класа Time Attack 1…

Специјално подготвениот континентален GT3 се напојува со 4,0-литарски twin-турбо V8 мотор кој користи биогориво и има повеќе од 750 КС и 1000 Nm вртежен момент.

Зад воланот на овој автомобил ќе застане трикратниот шампион на Pikes Peak , Рис Милен.

За да постави нов рекорд во класата Time Attack 1, Милен мора да ја помине патеката за помалку од 9 минути и 36 секунди.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На еден пат во Холандија властите ги потикнуваат возачите да возат побрзо

Hyundai Casper во производство од 15 септември

Полициски дронови ловат сообраќајни прекршители во Полска

Land Rover работи на перформанс Defender

Три верзии на електричниот ID. Buzz „иконата се враќа на голема врата“

Tesla Систем на автономно возење месечината ја препознава како жолто светло на семафор

Pininfarina Batista во 128 милиони комбинации!

Обновена Lada Niva Bronto

Volkswagen Atlas Cross Sport GT Concept