Бензините поскапуваат, додека дизелот поевтинува

Цените на бензините ЕУРОСУПЕР 95 и ЕУРОСУПЕР 98 се зголемуваат, додека пак на дизелот се намалува…

Според најновата одлука на Регулаторната Комисија за Енергетика (РКЕ) дојде до повторна измена на малопродажните цени што важеа со претходната одлука на истата комисија, на горивата на пумпите во нашата земја.

Според најновите измени малопродажните цени на горивата од вечерва на полноќ ќе изнесуваат за бензинот ЕУРОСУПЕР 95 ќе има поголема цена за еден денар за литар гориво, и ќе чини 82 денари по литар, додека пак малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР 98 ќе се зголеми за 1,5 денар и истиот ќе чини 84,5 денари по литар.

Кога пак станува збор за цената на ЕУРОДИЗЕЛ, таа ќе биде пониска и тоа за еден (1) денар, и од утре дизелот ќе се точи на бензинските пумпи ширум земјата по цена од 73 денари по литар гориво.

Во истата одлука на РКЕ од ноќеска на полноќ ќе се намалат и цената на екстра лесното масло од 73,5 на 72 денари, а цената на мазутот од утре ќе изнесува 37,6 денари, односно истиот поскапува за 0,5 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Aналитичарите гледааат значаен потенцијал во акциите на Ferrari

FIAT водечка автомобилска марка во групацијата Stellantis

На автопатиштата во Јапонија ќе има лента за автономни возила

Јужна Кореја co финансиска помош за производители на батерии

Новиот Fiat Punto ривал на Dacia Sandero

Haval Ruge и Haval Ruge Max

Toyota Motor Manufacturing Turkey

Големата понуда на автомобили може да поттикне „војна на цените“

KIA малите електрични автомобили ќе ги прави во Европа