Bioniq Phoenix Tesla Model 3

Калифорнискиот тјунер Unplugged Performance го покажа „Bioniq Phoenix“, односно Tesla Model 3 кој е претворен во возило „временски напад“…

Тркачкиот автомобил е заснован на електрично возило кое доживеа несреќа за време на вежбањето за Pikes Peak 2020 година.

И покрај големата штета од несреќата, моделот е целосно обновен со уште поагресивен аеродинамичен систем, централна позиција на седење и поголема моќност од електричниот погон.

На прв поглед, мошне модифицираниот автомобил изгледа како некој луд рендер.

Предниот сплитер од карбонски влакна е еден од најголемите што некогаш сме ги виделе.

Специјалните аеро компоненти на Bioniq Phoenix произведуваат повеќе од 1.814 килограми надолна сила, поради што Model 3 е практично залепен на асфалтот, пишуваат странските информативни агенции.

Како што можеме да видиме на фотографиите објавени на Инстаграм од тркачкиот возач Крег Кокер (Craig Coker), целиот преден дел е заменет со целосно затворена решетка без никакви отвори за довод на воздухот во браникот.

Моделот има ултра широки предни и задни браници, вентилирана хауба, фарови со качулка и масивно задно крило поставено на задната врата.

Кованите алуминиумски 19-инчни тркала UP-03 се многу широки и обложени со гуми Yokohama.

Севкупно, Bioniq Phoenix тежи околу 90 килограми помалку од стандардниот Tesla Model 3. Unplugged Performance всушност отстрани 250 килограми тежина, но додаде челичен кафез, модификации на шасијата и екстремен комплет за каросерија.

Компанијата не ги откри бројките за излезна моќност или перформанси, но очекуваме луди бројки..

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вработени во Tesla скришум симнувале видео снимки од возилата и ги споделувале!

Opel Insignia со 66 литри дизел поминала 2095 км….

BMW Baby Racer

10 електрични половни автомобили на кои најбрзо им паѓа вредноста

Продажбата на автомобили со батерии во Германија повторно силна, но не и на хибриди

Нешто за рубриката „невозможна мисија“

Oд најгрдиот автомобил на светот направиле тркачки болид од 1300 КС

Електричната Mercedes Benz G Class е незапирлива

„Анонимец“ во Шпанија ги надмина Alfa Romeо, Hondа и Suzik…