BMW го истурка Audi од дресовите на Баерн

Промена на спонзорот на фудбалскиот клуб Баерн Минхен, наместо  Автомобилските гиганти од Инглоштад во 2025 година ќе дојде премиум производителот од Минхен

Производителот на премиум автомобили од Минхен – BMW од 2025 година конечно ќе стане спонзор на фудбалскиот гигант – клубот Bayern од Минхен, a на нивните дресови ќе го замени сегашниот автомобилски спонзор премиум марката од Инглоштад Audi, стои во статијата објавена во магазинот Manager.

Баварскиот џин воедно ќе стане и акционер во  фудбалскиот клуб Баерн (Bayern) па се очекува BMW да го исплати Audi и да ја преземе ко сопствеништвото и спонзорството на Баерн  од 2025 година.

За сето тоа кар-мејкерот од Минхен ќе плати неверојатни 800 милиони евра!

Во однос на спонзорството, BMW на Баерн ќе му исплаќа по 40 милиони евра во секоја сезона.

Само како потсетување ќе кажеме дека досега Audi плаќал 20 милиони евра по сезона .

Инаку, во моментов Audi e сопственик на 8,33 % од акциите во Баерн. Следат Allianz и  Adidas како сопственици на вкупно 16,67 % од акциите, додека 75% од сопственоста на клубот Баерн е во сопственост на членовите на Клубот.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Alfa Romeo Giulia QV – посебна изведба во егзотични бои!

Претставено мало електрично возило наречено по Хусеин Болт!

KIA најави уште еден мал SUV

Вака изгледа внатрешноста на новата BMW Series1

Новиот Aston Martin на Бонд преполн гаџети за тајниот агент 007!

Во Барселона Lexus со автомобил од вселената во портокалов аранжман!

Новиот Range Rover пристигнува 2021

McLaren го произведен 20.000-от автомобил во Вокинг

Три децении на култната Mazda MX-5 (Miata)