BMW i8 последно збогум со 18 посебни изведби

Веќе подолго време го најавувавме крајот на i8, а сега и официјално дојде крајот на моделот …

Austin Yellow. British Racing Green, Le Mans Blue, сите овие нијанси ги красат последните, од последната продукција  на спортскиот модел на Баварците. Последните 18 модели на BMW i8 го напуштија производствениот капацитет во фабриката на BMW во Лајпциг.

Секоја од 18-те примероци е всушност специјално издание посебна едиција (one-off), создадено во договор со новите сопственици.

„Степенот на адаптација на овие возила ни донесе некои нови, големи логистички и развојни предизвици“, рекол Ханс-Питер Кемсер (Hans-Peter Kemser) директорот на фабриката, додавајќи: „Но, нашата производна единица уште еднаш докажа дека ништо не е невозможно“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Škoda Scala Spider станува Slavia и потсетува на првите почетоци на марката

Jeep Renegade Orange Edition

Cupra Formentor e новиот официјален автомобил на ФК Барселона !

„Воскреснатиот” Aston Martin DB5 чини само 2,75 милиони фунти!

Фудбалерите на Баерн Минхен ќе возат електрични автомобили на Audi

Промотивно видео Rolls Royce Wraith Kryptos Collection Car

Tesla ја надмина вредноста на Toyota и стана највредна автомобилска марка

Storie Alfa Romeo, 10 епизода – Giulia и Stelvio се одраз на 110 години италијанска извонредност

Porsche 911 Turbo S или Taycan Turbo S…?