BMW M3 Edition 50 Jahre BMW M

По повод 50-годишнината од основањето на перформанс М дивизијата, BMW на клиентите од САД и Канада им понуди само специјален M3 Edition 50 Jahre BMW M…

Ограничено на само 500 примероци, ова специјално издание е базирано на BMW M3 Competition xDrive, а неговите карактеристики се посебните бои во кои ќе се нуди.

Прославувајќи ја историјата на брендот, боите беа преземени од М3 на сите претходни генерации.

Моделот ќе се нуди во Cinnabar Red, кој е дел од E30 M3; во Techno Violet да евоцираат на E36 M3; во Deep Interlagos Blue, кој е позајмен од E46 M3; во Fire Orange III користен на ограниченото издание Lime Rock Park Edition на E92 M3; и, конечно, во Limerock Grey, како референца за F80 M3 CS.

Покрај изборот на бои, M3 Edition 50 Jahre BMW M доаѓа со тркала Style 826M во елегантна мат Orbit Grey боја која не е достапна кај стандардниот M3.

Тие се вклопуваат со сопирачки достапни со црвени, сини или црни клешти или M карбон-керамички сопирачки кои доаѓаат со златни клешти.

Дополнително, моделот добива преден сплитер изработен од јаглеродни влакна, препознатливи М четворни издувни цевки обложени со јаглеродни влакна и титаниум, додека спојлерот на капакот на багажникот е изработен од јаглеродни влакна за да одговара на покривот исто така изработен од јаглеродни влакна.

Како знак на внимание на своите претходници, специјалното издание може да се пофали со класичното лого на BMW M Motorsport на хаубата, багажникот и централните капаци на тркалата наместо вообичаените логоа на BMW.

Логото се состои од подредени полукругови во сина, темносина и црвена боја, кои потсетуваат на логото на BMW M GmbH, првпат користено на тркачки автомобили во 1973 година.

Сопствениците ќе ги пречека натписот „Edition 50 Jahre BMW M“ на праговите на вратите, кој се повторува на алуминиумската плоча на капакот на држачот за чаши.

Оваа плочка има и сериски број, што покажува дека е направен 1/500.

Достапни се стандардни M Sport седишта, иако се достапни и црни Merino кожни M Carbon седишта, што е единствена опција за овој модел.

Без разлика кое седиште ќе го изберете, шевовите исто така ќе бидат ексклузивни за овој модел, со три бои на логото М.

Моделот ќе го добие и новиот заоблен екран на BMW, како и осмата генерација на BMW iDrive.

Ова вклучува комбинација од 12,3-инчен инструмент табла и 14,9-инчен инфозабавен екран.

Производството на BMW M3 Edition 50 Jahre BMW M започнува во јули 2022 година, а цените започнуваат од 96.695 долари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Chery TJ-1

Премиера на новите модели на BMW Series 5 и BMW i5

Opel ja претстави новата Corsa

Подновен Mercedes GLS

Geely Boyue Cool

Saleen SA-40 Mustang Speedster Anniversary Special

Hyundai Sonata модел за 2024-та

2024 Range Rover

Кампања за електрификација: „ Pumped with energy (Исполнета со енергија) – Opel Mokka Electric“