BMW M4 Coupe 50 Jahre BMW M

Како дел од спектакуларните настани кои претставуваат сензационални иновации на новите модели и заедно со својата светска заедница, BMW M GmbH овие недели и месеци ги прославува првите пет децении од своето постоење.

На 24 мај 1972 година, беше потпишан договор за партнерство за BMW Motorsport GmbH. Точно 50 години подоцна, компанијата сега позната како BMW M GmbH претставува ексклузивна колекција на модели како кулминација на актуелната годишнина. Со BMW M 50 Jahre изданието на BMW M3 Sedan и BMW M4 Coupe, ентузијастите M ширум светот можат да ја изразат и својата страст за трките и нивната свест за традицијата. Ограничените изданија, ексклузивните карактеристики на дизајнот и индивидуално избраните опции за опрема гарантираат дека секое издание на возилото може да стане уникатен автомобил што го одразува личниот стил на неговиот сопственик. Изданието BMW M 50 Jahre се заснова на актуелната генерација на најуспешната серија на модели во историјата на BMW M GmbH.

Во светот, ознаките BMW M3 и BMW M4 се синоним за високи перформанси во премиум сегментот од средната класа. Моделите се придвижувани од линиски шестцилиндричен мотор со моќност до 375 kW / 510 КС, технологија M TwinPower Turbo и карактеристики на голема брзина. Во зависност од варијантата на моделот, неговата сила се пренесува на задните тркала преку 6-брзински мануелен менувач или 8-брзински менувач M Steptronic со Drivelogic, или целосно променливо се распределува на сите четири тркала со помош на технологијата M xDrive.

Ексклузивниот карактер на специјалните изданија е резултат на конфигурација специфична за пазарот со уникатни дизајнерски карактеристики и строго ограничен број единици во секој случај. На овој начин се создаваат фасцинантни реткости за најважните автомобилски пазари ширум светот. За надворешната боја на возилото, повторно се издаваат боите што го дефинираат стилот од историјата на BMW M GmbH.

Тие се надополнети со М-фелни на тркала во слична ексклузивна шема на бои и впечатливи акценти во внатрешноста. Во Европа и другите избрани продажни региони, BMW M GmbH нуди ексклузивно издание на BMW M4 Coupe за да ја одбележи својата годишнина. Изданието со две врати на BMW M 50 Jahre доаѓа во Carbon Black, Macao Blue, Brands Hatch Grey, Imola Red и San Marino Blue. Нивниот експресивен изглед е зајакнат со 19-инчни предни тркала и 20-инчни задни тркала со дизајн со двојни краци, понудени за прв пат во Orbit Grey Matt и Gold Bronze Matt.

Дополнително, ограничен број возила на BMW M4 Coupe се произведуваат и за кинескиот пазар на автомобили и се достапни во Fire Orange и Stratus Grey надворешни бои. Овој избор на бои се однесува на фактот дека годишнината на BMW M GmbH се слави во Кина во Годината на тигарот. Тркалата М на овие возила се мат Orbit Grey во комбинација со Fire Orange боја на каросеријата и мат златна бронза во комбинација со Stratus Grey боја за надворешноста.

Внатре во сите изданија на возила базирани на BMW M4 Coupe, прагови на вратите со натпис „Edition 50 Jahre BMW M“, метална плоча на централната конзола со натпис „M4 Edition 50 Jahre BMW M“ и соодветниот отпечаток на потпирачите за глава на стандардните M спортски седишта и опционалните M карбонски седишта за возачот и совозачот, ја сигнализираат годишнината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Polestar O2 во сериска изведба во 2025 година

Светска премиера: Нов CITROËN C4 X и комплетно електричен Ë-C4 X

Електричен Hyundai Ioniq 6 на видео

И официјално Citroen C4 X

Подновена актуелната Toyota RAV 4

Промовиран Volkswagen ID. Aero concept

Премиера: Новата Opel Astra  пристигна во Македонија

Се подготвува новиот Citroen C3 Aircross

Нов сој на Peugeot – Новиот 408